Anasayfa Haber Bu savaşı durdurun …Dağlıcada askerler öldürüldü..kentlerde sivil vatandaşlar öldürülüyor.

Bu savaşı durdurun …Dağlıcada askerler öldürüldü..kentlerde sivil vatandaşlar öldürülüyor.

Paylaş

Dağlıca’daki saldırıda çok sayıda asker öldürüldü . Konya programını kesen Başbakan Ankara’ya döndü

Meydana gelen patlama ve çatışmanın ardından bölgede operasyon başlatıldı

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi Dağlıca bölgesinde yola döşenen mayın, Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç’ın (TTZA) geçişi sırasında iddiaya göre PKK’lılar tarafından patlatıldı. Meydana gelen patlama ve ardından bölgede sürdürülen operasyon sırasında çıkan çatışmalarda askerler öldürüldü ve yaralıların olduğu belirtildi.

Olay, bugün akşam saatlerinde Yüksekova’nın Dağlıca bölgesinde meydana geldi. Zırhlı iki askeri aracın geçişi sırasında yola döşenen mayın, iddiaya göre PKK’lılar tarafından uzaktan kumandayla patlatıldı.

Meydana gelen patlamada ve ardından bölgede hava destekli başlatılan operasyon sırasında çıkan çatışma nedeniyle askerler öldürüldü ve yaralıların olduğu bildiriliyor. Operasyona özel birliklerin de katıldığı kaydedildi.

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri A Grubu’nda Türkiye ile Hollanda arasında Konya’da yapılan maçı izleyen BaşbakanAhmet Davutoğlu, stattan erken ayrıldı.

Karşılaşma sona ermeden stadı terkeden Davutoğlu, Hakkari Dağlıca’daki saldırısı nedeniyle, Konya’daki programlarını iptal ederek, Ankara’ya döndü. Başbakan Davutoğlu’nun, Ankara’da resmi konutta özel güvenlik zirvesini toplayacağı öğrenildi.

İhlas Haber Ajansı’nın telefonla ulaştığı Hakkari Valisi Yakup Canbolat eylemi  doğruladı.hakkari3

2007’de 13 asker hayatını kaybetmişti

PKK’nın Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca Köyü’nde konuşlu Türk Silahlı Kuvvetleri Komando Taburu’na karşı 21 Ekim 2007 tarihinde saat 00.20’de ağır silahlarla gerçekleştirdiği saldırıda 13 asker hayatını kaybetmişti.

Genelkurmay’dan Dağlıca açıklaması: Can kaybı hakkında bilgi verilmedi

Genelkurmay yaptığı açıklamada, “Patlama neticesinde şehit ve yaralananlar olmuştur” dedi.

ANKARA – Genelkurmay Başkanlığı, Hakkari’nin Yüksekova İlçesi Dağlıca bölgesinde  Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç’ın (TTZA) geçişi sırasında mayın patlatılması ve ardından çıkan çatışmayla ilgili yapılan açıklamada, “Dağlıca’daki patlama neticesinde şehit ve yaralananlar olmuştur” denildi. Açıklamada can kaybı ve yaralanma hakkında herhangi bir bilgi verilmedi.

Genelkurmay’ın açıklaması şu şekilde:

“24 Temmuz 2015 tarihinde başlatılan yoğun hava harekâtı ile yurtdışındaki Bölücü Terör Örgütüne ait hedeflerin ateş altına alınması neticesinde ağır hasar ve zayiat verdirilmesini müteakip yurtiçindeki Bölücü Terör Örgütüne ait hedeflerin imhası maksadıyla operasyonlara hız verilmiştir.
Özellikle Hakkâri bölgesinde Bölücü Terör Örgütü tarafından menfez ve köprülerin tahribi ve yollara El Yapımı Patlayıcıların döşenmesi nedeniyle halkımızın ulaşım imkanları kısıtlanmıştır. Bölge halkımızın güven ve huzur içinde ulaşımına imkan vermek maksadıyla 04 Eylül 2015 tarihinden itibaren başlatılan operasyonlar dağlık alanda ve yollarda aralıksız devam etmektedir.
06 Eylül 2015 günü Dağlıca-Yüksekova yolunun ulaşıma açılması maksadıyla yürütülen operasyonda üç adet El Yapımı Patlayıcı bulunarak imha edilmiştir. Operasyonun devamında yola döşenen diğer El Yapımı Patlayıcıların patlatılması ile iki zırhlı aracımız ağır hasar görmüştür. Patlama neticesinde Kahraman silah arkadaşlarımızdan şehit ve yaralananlar olmuştur.
Bölgeye icra edilen yoğun hava harekâtı kapsamında iki adet F-16 ve iki adet F-4 ile Bölücü Terör Örgütüne ait toplam 13 hedef vurulmuştur. Yaşanan çok olumsuz hava koşullarına rağmen operasyona kararlılıkla devam edilmektedir.
Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu menfur saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, saldırıda yaralanan Kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar temenni ediyoruz.
Bölgede operasyon devam etmekte olup müteakip gelişmeler hakkında bilgi verilecektir.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here