Anasayfa Haber Bu soruşturmada yok yok: Neşet Ertaş’ı anma, Ankara katliamını lanetleme, Zaytung haberi...

Bu soruşturmada yok yok: Neşet Ertaş’ı anma, Ankara katliamını lanetleme, Zaytung haberi ve daha neler neler…

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL-Saray tarafından hedef haline getirilen kamu çalışanlarına yönelik cadı avının son kurbanlarından biri de Eğitim Sen Gaziantep Şube yöneticisi İrfan Okur oldu.

Eğitim Sen Gaziantep Şube yöneticisi İrfan Okur’un, kendisine ait sosyal medya hesaplarından paylaştığı nerdeyse her şey suç sayıldı. Bugüne kadar bir çok kişi tarafından sosyal medyada defalarca paylaşılmış olan çeşitli resimlere ve yazılara ‘suç unsuru’ muamelesi yapıldı.

Neşet Ertaş ve Ankara katliamı paylaşımları soruldu

Soruşturma sırasında Eğitim Sen’li Okur’a sorulan sorular arasında, yöneticisi olduğu sendikasının basın açıklamalarına dair haber ve fotoğraflar ve “’Devletin değil halkın sanatçıyım’ diyen Neşet ustayı ölümünün 3. yılında sevgi, saygı ve özlemle anıyorum” şeklindeki paylaşımı yer aldı.

İrfan 11

Yine sendikasının da katıldığı Ankara Gar meydanındaki katliam sonrası “Bugün Barış mitingi için geldiğimiz Ankara’da tarihe ‘Kanlı Cumartesi’ olarak geçecek kara bir gün yaşadık. Hepimizi başı sağ olsun” şeklindeki paylaşımı da Okur’a sorulan sorular arasında.

Barış ve demokrasi talep eden sosyal medya paylaşımları suç sayılıyor

Sarayın verdiği işaret üzerine Başbakanlık tarafından çıkarılan genelgeyle muhalif sendikalara üye kamu çalışanları üzerinde oluşturulan baskılar için ihbar mekanizması harekete geçirildi. İhbarcıların başvuruları üzerine kamu çalışanları hakkında başlatılan soruşturmalarda barış ve demokrasi talep eden sosyal medya paylaşımları ‘suç kanıtı’ olarak kabul ediliyor.

irfan 1

Sendikal faaliyetin paylaşımı bile ‘sakıncalı’

Eğitim Sen şube yöneticisi İrfan Okur’un bir çok paylaşımı sendikanın etkinlikleri, yapılan sendikal faaliyetler ve genel olarak insan hakları mücadelesiyle ilgili.

İşte o paylaşımlardan bazıları

irfan 2

İrfan 16

İrfan 10

İrfan 8

İrfan 29

İrfan 26İrfan 23

 Zaytung, mizah dergisi ve Fuat Avni paylaşımları

Zaytung adlı mizah sitesinin hem güncel olaylar hem de popüler kişilerle ilgili eğlenceli yayınları olduğu bilinmesine karşın Okur’un buradan veya başka mizah dergilerinden aldığı mizahi paylaşımları yaptığı görüldü.

İrfan 13

İrfan 7

 

 

Ayrıca Twitter fenomenlerinden Fuat Avni adlı kullanıcının bir çok twiti ulusal basında bile manşete çıkmışken Okur’un bu kullanıcının mesajını anlatan haberi paylaşması da ‘manidar’ bulundu.

İrfan 14

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here