Anasayfa Emek Bugün 4 Aralık Dünya Madenciler Günü

Bugün 4 Aralık Dünya Madenciler Günü

Paylaş

Ülkemizde iş cinayetleriyle anılan maden işçileri, 4 Aralık’ı tüm Dünya’da ‘Dünya Madenciler Günü’ olarak kutluyor.Turkish miners listen to the mining company s owner, Alp Gurkan,

4 Aralık tarihi, madenciliğin piri olarak kabul edilen Santa Barbara’ya adanmıştır. Roma İmparatorluğu zamanında, babasının gazabından kaçarak, madencilerin çalışmakta olduğu bir mağaraya sığınan ve bu madenciler tarafından azize kabul edilen Santa Barbara’ya adanmış bir gündür. Ayrıca olayın İzmit’te yaşanmış olması ve efsanenin geçtiği mekânların Anadolu olmasının da yerel bir önemi vardır.

Madencilerin koruyucu azizesi olarak kabul edilen Santa Barbara’nın 4 aralık tarihinde bu mağaraya yerleşmesi ve mağarada çalışmakta olan madencileri koruyor olması, önce Anadolu’da daha sonrada Avrupa ve tüm dünyada “Dünya Madenciler Günü” olarak anılmaktadır.

Ancak ne yazık ki ülkemizde ve dünyanın bir çok yerinde, madenciler, maden ocaklarında yaşanan iş cinayetleri ve katliamlarla hatırlanmaktadır. Türkiye’deki en büyük maden katliamı olan Soma Katliamı’nda 301 işçi yaşamını yitirmiş, Soma’nın ardından ise Türkiye’de 2 yılda 34 maden işçisi iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here