Anasayfa Haber Bugün günlerden Pembe!

Bugün günlerden Pembe!

Paylaş

Her yıl Nisan ayının ikinci Çarşamba günü renklerin cinsiyeti olmadığına dikkat çekmek amacıyla kutlanan Uluslararası Pembe Günü dolayısıyla HDP tarafından homofobi ve transfobiye karşı mücadele çağrısı yapıldı.

Her yıl Nisan ayının ikinci Çarşambası “erkeklere mavi, kızlara pembe baskısı”na karşı kutlanan Uluslararası Pembe Günü dolayısıyla HDP İl Örgütü, LGBTİ bireylere uygulanan toplumsal şiddete dikkat çekmek amacıyla parti binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. LGBTİ bireyler ile yurttaşların katıldığı toplantıda konuşan HDP İl Eş Başkanı Zarife Atik, “Toplumun dayattığı cinsiyet algısına karşı çıkmak, farklılığı, renkliliği desteklemek için pembe renk giyindik. Cinsiyetimizi ne renk giydiğimiz belirlemez. Bizler de bu gün homofobik ve transfobik şiddete karşı pembe giyiniyor, her türlü cins ayrımcılığını renkleri bile sınıflandıran her türlü baskıyı söylemi ret ediyoruz” dedi.

LGBT aktivisti ve HDP çalışanı İbrahim Halil Ölmez ise toplum tarafından dayatılan cinsel ayrımcılığı kabul etmediklerini belirterek, “Cinsel kimliğimiz üzerinden bizi kategorize edenler halkları birbirine kırdıran zihniyettir” vurgusu yaptı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here