Anasayfa Haber Buldan açıkladı:’İç güvenlik paketi var olan haliyle çıkmayacak’

Buldan açıkladı:’İç güvenlik paketi var olan haliyle çıkmayacak’

Paylaş

İmralı Heyeti ile hükümetin yaptığı ortak açıklamanın ardından değerlendirmede bulundan HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, PKK Lideri Öcalan tarafından sunulan 10 maddenin ardından PKK’nin kongresini toplayabileceğini söyledi. “İç güvenlik paketinin” de mevcut haliyle çıkmayacağını belirten Buldan, “İç güvenlik paketi ile ilgili bazı değişiklikler yapılacaktır. Bizim hukuk komisyonumuz dün itibariyle hızla çalışmaya başladı. Özellikle bizim itiraz ettiğimiz ve karşı çıktığımız bazı maddeler var. Yasa görüşülmeye devam edecek fakat geçen maddeler tekrar ele alınıp tekrar değiştirilebilinecek. Böyle bir şeyi biz dün konuştuk hükümet ile” dedi.

İmralı Heyeti ile hükümetin çözüm sürecine dair dün yaptığı ortak açıklamanın ardından heyette yer alan HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, açıklama ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yapılan ortak basın açıklamasının tarihi bir anlama sahip olduğunu belirten Buldan, “İlk defa hükümeti temsilen yetkililerin, bakanların, milletvekillerini temsilen ise Grup Başkan vekillerinin, devleti temsilen kamu güvenliği müsteşarının aynı zamanda sayın Öcalan’ın metninin okunacağı ve onu temsiliyetinin sağlandığı bir ortak görüntü verilmesinin anlamlı olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte yeni bir yol haritası diyebiliriz. Çünkü, bundan sonra yapılacak olanlar yeni bir Türkiye’yi görüp görmeyeceğimiz anlamına gelecektir” diye belirtti.

‘Bakalım verilen sözler tutulacak mı?’

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sunduğu 10 maddelik pakete de dikkat çeken Buldan şunları aktardı: “Bakalım verilen sözler tutulacak mı? Adımlar atılacak mı? O 10 madde üzerinde bir mutabakat sağlanabilecek mi? Bu 10 madde üzerinde mutabakat sağlanırsa PKK kongresini toplayacak ondan sonra belki yeni bir Türkiye’den bahsedebiliriz.” 10 madde üzerinde bir mutabakat olduğunu eğer bu mutabakat olmasaydı açıklamanın yapılamayacağını ifade eden Buldan, şöyle devam etti: “Çünkü sonuçta ortak bir metin olarak kamuoyuna sunuldu. Şu andan itibaren yapılması gereken şeyler, hızla izleme kurulu ve heyetimizin adaya giderek bu 10 madde üzerinde tartışmaları başlatması gerekir. Çünkü, sayın Öcalan bakın belki hiç kimse dillendirmiyor ama bir niyet beyanından bahsediyor. ‘bu bir niyet beyanıdır’ diyor, eğer bu 10 madde üzerinde bir mutabakat sağlanırsa ‘ben PKK’yi kongre toplamaya davet edeceğim, yada davet ediyorum’ diyor. Dolayısıyla asıl üzerinde tartışılması gereken ve üzerinde durulması gereken 10 madde burasıdır.”

‘İç güvenlik paketi var olan haliyle çıkmayacak’

Bu kapsamda Meclis’te görüşmeleri devam eden ve toplumun tepki gösterdiği “iç güvenlik paketi” maddeleri konusunda da bazı değişikliklerin yapılabileceğini ifade eden Buldan bu konuyu da hükümet yetkilileri ile konuştuklarını dile getirdi. Buldan, “İç güvenlik paketi ile ilgili bazı değişiklikler yapılacaktır. Bizim hukuk komisyonumuz dün itibariyle hızla çalışmaya başladı. Özellikle bizim itiraz ettiğimiz ve karşı çıktığımız bazı maddeler var biliyorsunuz. Bununla ilgili öneriler hazırlıyorlar ve biz bu önerilere AKP’ye vereceğiz. Yasa görüşülmeye devam edecek fakat geçen maddeler tekrar ele alınıp tekrar değiştirilebilinecek. Böyle bir şeyi biz dün konuştuk hükümet ile. Bu konuda bir yumuşama olacak. Yasa bu haliyle çıkmayacak. Bizim itiraz ettiğimiz haliyle çıkmayacak. Arkadaşlarımız şu anda çalışmalarını başlattılar, yeni önergeler, yeni öneriler yapacağız ve bunu tekrar genel kurulda değiştirme yöntemiyle değiştireceğiz” diye konuştu.
Kısa bir süre içerisinde İmralı’ya giderek PKK Lideri Öcalan ile görüşme yapmayı istediklerini belirten Buldan henüz bu konuda programın net olmadığını söyledi. Buldan,
“Sonuçta izleme kurulu ile ilgili de bir tartışma yürütmemiz gerekiyor. Bütün bunları tamamlayıp hızla adaya gidilmesi gerekiyor ama şu anda tarih yok önümüzde” diye belirtti.İSTANBUL (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here