Anasayfa Haber Buldan:”Hakikat ve Yüzleşme Komisyonu” ile “Meclis komisyonu”nun devreye girmesine yönelik talepler, hükümetin...

Buldan:”Hakikat ve Yüzleşme Komisyonu” ile “Meclis komisyonu”nun devreye girmesine yönelik talepler, hükümetin engellemelerine takılıyor.

Paylaş

“Hakikat ve Yüzleşme Komisyonu” ile “Meclis komisyonu”nun devreye girmesine yönelik talepler, hükümetin engellemelerine takılıyor. Daha önce HDP ve CHP’nin konuya ilişkin verdiği önergeler iktidar tarafından gündeme alınmazken, böylece silahsızlanmaya varacak yol hükümet tarafından tıkanmış oluyor. Her iki parti tarafından verilen önergeler ve kanun tekliflerinde, sorunun çözülmesinin yol ve yöntemlerine de yer verilmişti. Ayrıca HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, komisyonunun kurulması gerektiğine işaret ederek, komisyonun kurulması durumunda sürecin pozitif anlamda ilerleyeceğini, komisyonun süreçle birebir bağlantılı olduğunu söyledi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın tarihi Diyarbakır Newroz’unda okunan mesajında yer verdiği “Hakikat ve Yüzleşme Komisyonu”nun kurulmasına dönük ifadeler, komisyonla ilgili tartışmaları yeniden gündeme getirdi. Öcalan mektubunda Dolmabahçe Sarayı’nda İmralı heyeti ile hükümet heyetinin ortak yaptığı açıklamanın önemine dikkat çekerek, söz konusu deklarasyon gereği ilkelerde mutabakat oluşmasıyla birlikte PKK’nin kırk yıldır yürüttüğü silahlı mücadeleyi Türkiye’ye karşı sonlandırarak yeni dönemin ruhuna uygun siyasal ve toplumsal strateji ve taktiklerini belirlemek için bir kongresini toplayabileceğine işaret etmişti. Öcalan, “Umarım ilkesel mutabakata en kısa sürede varıp parlamento üyeleri ve İzleme Heyeti’nden teşkil edilen bir Hakikat ve Yüzleşme Komisyonu’ndan geçerek bu kongreyi başarıyla realize etme durumunu yaşarız” demişti.

HDP ve CHP komisyon için kanun teklifi vermişti

PKK Lideri Öcalan’ın silahsızlanmaya varacak yolun temel taşlarından saydığı “Hakikat ve Yüzleşme Komisyonu oluşturulması” yönündeki isteğini daha önce HDP ve CHP verdikleri önergelerle Meclis’e taşımıştı. HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ile İdris Baluken konuya ilişkin kanun teklifi vermişti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da, “Toplumsal Mutabakat Komisyonu ile Ortak Akıl Heyeti” kurulmasına ilişkin yasa önerisi vermişti.

HDP komisyonun önemine dikkat çekti

HDP Grup Başkanvekili Iğdır Milletvekili Pervin Buldan ve HDP Grup Başkanvekili Bingöl Milletvekili İdris Baluken’in 14 Ocak tarihinde Meclis’e verdiği “Tarihsel Hakikatler ve Yüzleşme Komisyonu” kurulması hakkında kanun teklifinde Ulus devlet inşasında 1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti örneğinin halk merkezli bir dönüşüm yaşamak yerine, katı bürokratik sınıfın elinde bir dönüşüm yaşadığı belirtilerek, Türkiye halklarının Osmanlı’dan sonra kurulan Türkiye Cumhuriyeti’yle de hak ihlalleri yaşamaya devam ettiği kaydedilmişti.

‘Türkiye samimi ise hakikatlerle yüzleşmeli’

Kanun teklifinde Türkiye halklarına yönelik geliştirilen katliam ve işkence politikalarına dikkat çekilerek, devam eden müzakere sürecinde Türkiye’nin samimi olduğunu göstermesi için tarihle yüzleşmesi gerektiğine vurgu yapılırken, Meclis tarafından acil bir şekilde Tarihsel Hakikatler ve Yüzleşme Komisyonu oluşturulması gerektiği görüşlerine yer verilmişti. Ayrıca komisyonun “Mağdur ve faillerin hem bireysel hem de topluluk olarak başvurularını incelemek” gibi görev ve sorumluluklarına da yer verilmişti.

Kanun teklifinde dünya örneklerine yer verildi

Dünya yüzleşme ve hakikat komisyonları örneklerinden kesitlerinde yer aldığı teklifte, Arjantin, Bolivya, Çad, Şili, El Salvador, Gana, Guetemala, Haiti, Endonezya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Liberya, Fas, Panama, Peru, Sierra Leone, Güney Afrika, Güney Kore, Uganda, Uruguay, eski Yugoslavya, Ruanda, Nepal, Nijerya gibi benzer sorunlar yaşayan ülkelerde de benzer komisyonların yer aldığı belirtilmişti.

Tanrıkulu’da 5 komisyon için teklif verdi

Sezgin Tanrıkulu’nun yasa önerisinde ise “Geçmişte Yaşanan İnsan Hakları İhlallerinin Araştırılması”, “Uludere / Roboski Katliamının Araştırılması”, “Faili Meçhul Cinayetlerin ve Kayıpların Araştırılması”, “İşkence ve İşkencecilerin Araştırılması” ve “Gerçekleri Araştırma Komisyonu Kurulması” gibi araştırma komisyonlarının kurulması talep edilmişti. Her iki yasa önerisi de Meclis Anayasa Komisyonu’nda bekletilmeye devam ediyor.

‘Kanun teklifi halen gündeme alınmış değil’

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, “Hakikat ve Yüzleşme Komisyonu”nun kurulması ile ilgili verdikleri kanun teklifin bekletildiğine işaret ederek, “Teklifler ancak AKP istediğinde gündeme gelebiliyor. Halen gündeme alınmış ya da Genel Kurula indirilmiş değil” dedi. Diyarbakır Newroz’unda okunan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın mektubunda da belirttiği gibi komisyonun kurulmasına acil olarak ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Buldan, “Bir an önce kurulması gerekiyor ama nasıl bir yol, yöntem izlenecek bize iletilen bir şey yok. Newroz’dan sonra hükümetle bir görüşme de gerçekleştirmedik. Bu hafta içerisinde bir görüşme yaşanırsa orada tekrar ele alacağız konuyu” dedi.

‘Komisyon süreçle birebir bağlantılı’

Buldan sürecin başından bu yana komisyonun kurulması gerektiğini elzem olarak gördüklerinin altını çizerek, “Komisyonun şu saat itibari ile kurulması sürecin pozitif anlamda ilerlemesi yönünde katkı sağlar. Süreçle bire bir bağlantılı bir komisyon” ifadelerinde bulundu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here