Anasayfa Haber Bulgaristan, Ankara büyükelçisini geri çekti: Türkiye seçimlerimize karışıyor

Bulgaristan, Ankara büyükelçisini geri çekti: Türkiye seçimlerimize karışıyor

Paylaş

Bulgaristan, ülkedeki seçimlere müdahale edildiği gerekçesiyle Ankara Büyükelçisi Nadejda Neynski’yi geri çekti

Fransız haber ajansı AFP’nin haberine göre Bulgaristan, Ankara Büyükelçisi Nadejda Neynski’yi başkent Sofya’ya çağırdı.

Habere göre, Bulgar hükümetinin kararının gerekçesi Türkiye’nin Mart sonunda Bulgaristan’da düzenlenecek seçimlere müdahale ettiği iddiası. Ancak Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, konuyla ilgili başka detay vermedi.

Dışişleri Bakanlığı’mdan ise haberle ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

AFP’nin haberinde, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe’nin Türk partisi DOST’a destek verdiği gerekçesiyle geçen hafta Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı da hatırlatıldı.

Bulgar hükümetinin ayrıca Ankara’ya, “Türkiye’deki yaklaşık 60 bin Bulgar vatandaşını 26 Mart’taki genel seçimde DOST Partisi’ne oy vermeleri konusunda teşvik ettikleri için” tepki gösterdiği belirtildi. Bunu da “Bulgaristan’ın iç işlerine doğrudan müdahale olarak gördükleri” ifade edildi.

Mart sonunda Bulgaristan’da seçim var. Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu iki parti yarışıyor. Bulgaristan siyasetinin üçüncü partisi olan ve gücünü korumayı hedefleyen Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), ırkçı parti ATAKA’nın eski milletvekillerine de listesinde yer verdi. Rus uçağı krizinin ardından HÖH’ten ayrılmak zorunda kalıp DOST Partisi’ni kuranlar ise, yüzde 4 barajını aşma peşinde. Ayrıca DOST Partisi, AKP tarafından da destekleniyor.

Bakan Müezzinoğlu’ndan DOST açıklaması

Al Jazeera Türk’ün haberine göre, 1989 yılında kurulan HÖH, o tarihten bu yana ülkedeki Türklerin desteğini hep aldı. Zaman zaman HÖH’e alternatif olarak yine Türk kökenliler siyasi hareket başlatsalar, partiler kursalar da başarılı olup, parlamentoda temsil gücüne ulaşamadılar. HÖH dışında genel seçimlerde yüzde 4 barajını aşan Türk ağırlıklı siyasi parti olamadı. DOST Partisi’ni önceki siyasi hareketlerden ayıran en büyük özelliği, Türkiye’nin desteğini almış olması.

Bu desteği, en yakın zamanda, kendisi de Balkan göçmeni olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu dile getirdi. Müezzinoğlu, 3 Mart günü İstanbul’da düzenlenen Balkan Çalıştayı’nda, 26 Mart seçimlerinde Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarına oy kullanma çağrısı yaparak DOST’un ismini andı. Müezzinoğlu’nun sözleri şöyleydi:

İhmal göstermeden, mutlaka, 26 Martta gerek burada kurulan sandıklara, gerekse  Bulgaristan’da seçimlere katılarak oradaki insanlarımızın geleceğinin, kaderinin daha güçlü olması için duyarlılık göstermeliyiz. Bizim Balkanlar’daki her dinamiğimize sahip çıkmamız lâzım. Orada yaşayan kardeşlerimizin geleceğe umutla ve güvenle yürümelerine destek olmak hepimizin görevi. Orada bizim insanlarımız, değerlerimiz, eserlerimiz var ve bu yüzden güçlü olmalıyız. Bu gücün en önemli yolu da siyasettir. Oradaki dinamiklerin  Türkiye dinamikleriyle paralel yürüyebilmesi için de Dost Birliği organizasyonu kuruldu. Güçlü yarınları birlikte şekillendireceğiz.

Müezzinoğlu’nun bu sözlerine, 7 Mart’da Bulgaristan İçişleri Bakan Yardımcısı Boyko Mirçev tepki gösterdi. Bu durumun Bulgaristan İçişlerine direkt müdahale olduğunu Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe’ye iletti.

(sendika.org)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here