Anasayfa Haber BÜYÜK İNSANLIK BÜYÜK BARIŞ; İNADINA BARIŞ İNADINA HDP

BÜYÜK İNSANLIK BÜYÜK BARIŞ; İNADINA BARIŞ İNADINA HDP

Paylaş

 

  • HDP, ‘İnadına Barış, İnadına HDP’ sloganıyla milletvekili adaylarını tanıttı. Figen Yüksekdağ, ‘Dün ‘Sizi başkan yaptırmayacağız’ dedik, bugün de ‘Sizi diktatör yaptırmayacağız’ diyoruz’ diye konuştu. Selahattin Demirtaş ise, ‘Yenilgiyi 1 Kasım’da bir kez daha tatmak istediler. Bize düşen görev o yenilgiyi tattırmaktır’ dedi

  Halkların Demokratik Partisi (HDP), 1 Kasım seçimlerinde “Büyük İnsanlık, Büyük Barış” ana sloganı etrafında “İnadına Barış, İnadına HDP” sloganıyla yarışacağı adayları tanıtım ve seçim beyannamesini deklare etmek amacıyla Ankara’da bir araya geldi. Toplantının gerçekleştiği salona HDP’nin seçim sloganları olan “İnadına özgürlük, inadına HDP”, “İnadına barış, inadına HDP”, “İnadına doğa, inadına HDP”, “İnadına kadın, inadına HDP”, “İnadına genç, inadına HDP”, “İnadına demokrasi, inadına HDP”, “İnadında eşitlik, inadına HDP”, “İnadına emekten yana, inadına HDP”, “İnadına adalet, inadına HDP” yazılı bayraklar asıldı. HDP’nin tanıtım filminde Türkiye’nin tüm ötekileştirilenlerin, renklerinin, kimliklerin ve kültürlerin yer aldığı videosu gösterildi.

Başaramayacaksınız

Tanıtım filminin ardından konuşan HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, 7 Haziran’da baskı ve yalanla yönetilemeyecek bir halkın varlığının görüldüğüne işaret ederek, “Kendi kendisini yönetmeye aday bir halk 7 Haziran seçim sonuçları ve bizlerin büyük başarısı bu gerçeği gösterdi. Bu gerçeğin güzelliği Saray’ın saltanatına sığınanları, bunun gölgesinde hırsızlıklar içerisinde yaşayanları ziyadesiyle korkuttu. 7 Haziran sabahından itibaren sanki seçim sandıklarına gidilmemiş ve hiçbir şey olmamış gibi davrandılar. Şunu çok net yeniden ifade ediyoruz; yine başaramayacaksınız. Sizin günleriniz doldu, sizin süreciniz bitti. Artık AKP’nin siyasi anlayışı tarihte kalacak. Türkiye halkları 7 Haziran’da kendi özyönetim gücüyle yaşamın bir parçası ve merkezi olmayı seçti. Türkiye toplumu 7 Haziran’da bu kadar güçlü bir seçim yaptıktan sonra hiçbir güç ve saltanat bu sonucu değiştiremez” diye konuştu.

Diktatör yaptırmayacağız

HDP’nin değişimin ve demokrasinin adresi olduğuna dikkat çeken Yüksekdağ, her türlü saldırıya, kuşatmaya, ablukaya rağmen milyonlarla yürümeye devam ettiklerini vurgulayarak, “Bu karanlık koşullar içerisinde, bizlere dayatılan, bu savaş ve çatışma günleri içerisinde yine bizim sözümüz, bizim eylemimiz dün olduğu gibi gayet net ve güçlü olacak. Dün de barış dedik, bugün inadına barış dedik. Dün bizler ve HDP dedik, bugün inadına beraber inadına HDP diyoruz. Dün “büyük insanlık” dedik ve gelecek yürüyüşüne çağırdık. Bugün “büyük insanlık ve büyük barış” diyoruz. Dün başaramayacaksınız, sizi başkan yaptırmayacağız dedik. Bugün de yine başaramayacaksınız, sizi diktatör yaptırmayacağız” dedi.

‘Saray barış altında kalacak’

Yüksekdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün onlara en esaslı cevabımız şudur. Biz işte tam da bugünlerde 1 Kasım’da, Saray’ı barış altında bırakacağız. Halklarımızın barış ve çözüm iradesini kabullenmeyi öğrenecekler. Demokrasi kültürüne göre hareket etmeyi, çoğulcu siyaset yapmayı öğrenecekler. Bu iradeyi dikkate alacaklar. Bugün de işte bize dayatılan bu seçim karşısında, 1 Kasım seçim sandıklarında da 1 Kasım seçim anından sonra da yeni bir yaşamı geleceği, hep birlikte inşa edeceğimiz sözünü veriyoruz.”

Söz veriyoruz

HDP’nin 7 Haziran’da söyledikleri tüm sözlerin arkasında durduklarını söyleyen Yüksekdağ, şunları söyledi: “Diktatörleri tarihi çöplüğüne göndermenin, halkın doğrudan yönetime katılma iradesini zafere taşıma sözü veriyoruz. Artık savaş ve ölüm beslenen bu siyasi iktidara karşı hepimiz birliğimiz ve gücümüzle, kazanacağımız zaferle yanıt vereceğiz. Yeniden söz veriyoruz. Biz kazanacağız. Biz kazanacağız. İnadına barış, inadına HDP, inadına özgürlük, inadına HDP.” ANKARA
7 Haziran seçimlerinde ‘Bizler Meclis’e sloganını kullanan HDP, 1 Kasım için ‘İnadına’ dedi. ‘İnadına’ sloganını, çevreden, kadın sorunlarına, ekonomiden, demokrasiye kadar her konuda kullanan HDP’nin ana sloganı ise “İnadına HDP”
HDP’nin seçim bildirgesinde, 7 Haziran’daki göre çok büyük değişiklikler yok. Bildirgede, ekonomik vaatler kadar, demokrasi ve barış vaadi de öne çıkıyor. “İnadına yerinden yönetim” başlığı altında HDP, yerel yönetimin güçlenmesini savunuyor. HDP seçim broşüründe, “Valimizi, kaymakamımızı kendimiz seçmek istiyoruz” deniliyor.

Dolmabahçe zemini

Kürt sorunu konusundaki sloganı ise, “inandına barış” olarak belirlenmiş durumda. Parti broşüründe, “Barış ve çözüm için mücadele ediyoruz. Karşılıklı konuşarak ve müzakere ederek çözemeyeceğimiz sorunumuz yok” deniyor. Dolmabahçe mutabakatının “zemin”olarak belirlendiği HDP’nin Kürt sorunu politikasında, “Dolmabahçe mutabakatı zemininde muhatapların özgür ve eşit koşullarda görüşmeleri sürdürebilmesi, ellerin tetiklerden çekilmesi ve karşılıklı güçlendirilmiş çatışmasızlığın sağlanması” hedef olarak konulmuş durumda.

Erdoğan diktası değil, özyönetim!

HDP, seçim bildirgesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yüklendi. Bildirgede, Türkiye’de yaşanan son şiddet ortamından bizzat Erdoğan’ın sorumlu olduğu savunulurken, şöyle denildi: “7 Haziran sonrası, demokratik değişim rüzgarının kendini de silip süpüreceğinden dehşete düşen Erdoğan, ikna edici ve inandırcı hiçbir gerekçe olmaksızın ülkeyi savaş ve kaos ortamına sürükledi” denildi. Tekçi değil demokratik cumhuriyet vurgusu yapılan bildirgede, ‘Türkiye, ‘tekçi cumhuriyeti’ sürdürmek isteyen Erdoğan diktasına ve AKP hakimiyetine mahkum değildir.’ denildi. Buna göre şu başlıklar ön plana çıktı.
Merkezin yerel üzerindeki vesayetini ortadan kaldıracak anayasal adımlar atılacak.
Türkiye’nin tamamını kapsayacak şekilde sosyal, siyasal, kültürel, ekolojik, ekonomik ve coğrafi nitelikler göz önüne alınarak bölgeler belirlenecek ve bölge meclisleri oluşturulacak.
Halkların yönetime doğrudan katılmasını sağlamak için en alt coğrafi birimden başlayarak köy, mahalle, ilçe ve kent meclisleri kurulacak, siyasi yönetim yapısı bir meclisler piramidi olarak inşa edilecek.
Kadınlar, yerelde eşit temsil ile oluşan kadın meclisleri aracılığıyla, yerel yönetimlere doğrudan katılacaklar.

Öncelik yeni Anayasa

HDP bildirgesinde, önceliğin “eşit yurttaşlık” temelinde bir Anayasa olduğunu belirtti. Bildirgede, “HDP, açık bir biçimde karşı olduğu başkanlık simteminin Anayasa değişikliklerinin temel koşulu haline getirilmesini kabul etmeyecek, başkanlık sistemine geçit vermeyecek” denildi.

‘Radikal demokrasi’ talebi

HDP seçim bildirgesinde, “radikal demokrasi” vurgusu da yapılarak, “Gerçek demokrasiye ancak toplumun ve insanın, sermayenin ve siyasi iktidarın mutlak tahakkümü altında ezilmesine karşı etkili mücadele edenler erişebilir. Bütün bunlar acak radikal demokrasiyle mümkündür” denildi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here