Anasayfa Haber Çağlayan Adliyesi’nde ,Yasa dışı aramaya feminist avukat soyunarak tepki gösterdi

Çağlayan Adliyesi’nde ,Yasa dışı aramaya feminist avukat soyunarak tepki gösterdi

Paylaş

Çağlayan Adliyesi’nde 31 Mart yaşanan olayların ardından avukatlar devlet yetkilileri tarafından hedef gösterilmesi üzerine iki gündür avukatlar adliye girişlerinde elle arama ve x-ray cihazından geçmeleri için zorlanıyor. Adliye içinde gergin anlar yaşanırken, görevlilerin zorla elle arama dayatmasına kadın avukatlardan biri soyunarak tepki gösterdi.

İstanbul  Çağlayan Adliyesi’nde 31 Mart günü gerçekleşen “rehine eylemi”ni gerekçesiyle adliyeye giriş, çıkışlarda avukatlar zorluklarla karşılaşıyor. Adliye önündeki gerginlik sürüyor. Çağlayan Adliyesi C kapısında polisin ve özel güveliğin avukatlara saldırısı devam ediyor. Avukatlar yasadışı üst ve çanta aramasına ilişkin tutanak tutuyor. Görevlilerin zorla elle arama dayatmasına karşı hukukçular tepkilerini farklı yollarla ortaya koyuyor. Elle arama dayatması yapılan feminist avukat Özlem Özkan soyunarak tepkisini gösterdi.

‘Devlet göz göre göre katliam yaptı’

Adliyede yaşananlara ilişkin bilgi veren Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Sezin Uçar, adliyede yaşanan katliamın ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve birçok devlet yetkilisi tarafından hedef alındıklarını ifade etti. Avukatların adliyeye giriş çıkışlarında 31 Mart’tan önce avukat kimlik kartlarını gösterip girdiklerini şimdi ise elle üst araması ve x-ray cihazlarımızdan geçmelerinin istendiğini belirten Sezin, “Türkiye’de Cumhurbaşkanı’nın ağzından çıkan her şey bir süre sonra yasal olsun veya olmasın bir uygulama haline dönüşüyor. Toplumda sanki avukatlar adliyeye kolay girebiliyormuş algısı yaratılmaya çalışılıyor. Biz avukatların halkın temsilcileriyiz, savunmanın temsilleriyiz, ezilenlerin temsilcileriyiz” diye konuştu. İki gündür adliyeye girmekte sorun yaşadıklarını ifade eden Sezin sözlerini şöyle sürdürdü: “Devlet Çağlayan Adliyesi’nde göz göre göre bir katliam yaptı. Bu katliamın üstünü örtmek için, bu olayın sorumlusu olarak avukatları hedef gösteriyor. Bizler biliyoruz ki Çağlayan Adliyesi’nde bir yıl önce Hanime Aslan öldürüldü. Daha önce bir hakim katibini kendine karşılık vermediği için silahla rehin aldı. Bu hakimle ilgili herhangi bir işlem yapılmadı. Ya da bu olaylardan sonra hakimlerin, savcıların girişi ile ilgili herhangi bir engel çıkarılmadı.”

ÖHD: Hukuksuzluk sürüyor

Özgür Hukukçular Derneği ise yaptığı açıklamada, “Adliye girişinde Meslektaşlarımıza yönelik saldırılara karşı nöbetteyiz. Tüm meslektaşları ve meslek örgütlerini mesleğe dönük saldırıya karşı tavır almaya çağırıyoruz” dedi.

MHD: Avukatların hakları kısıtlanamaz

Mezopotamya Hukukçular Derneği de (MHD) avukatlara yönelik saldırıya ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada şöyle denildi: “En temel hak olan yaşam hakkının korunması için her türlü imkanı sağlamak ve her türlü önlemi almak hukuk devleti olmanın gereğidir. Meydana gelen olayda, devlet yetkililerinin meydana gelen vahim sonucun yaşanmaması için üzerilerine düşen görev ve sorumluluğu yerine getirip getirmediklerinin araştırılması gerekmektedir. Meydana gelen ve üç insanımızın yaşamına neden olan olayla ilgili olarak yapılacak soruşturma neticesinde ihmali olan devlet görevlileri hakkında etkin bir soruşturmanın yapılmasını talep ediyoruz. Ayrıca olaydan sonra Cumhurbaşkanı, başbakan ve diğer devlet görevlileri ile bir kısım medya ve basın organlarının  halkın savunma makamına yönelik linç kampanyasını da kabul edilemez bulduğumuzu ifade etmek isteriz. Yoksulun, emekçinin, köylünün yanında olan, inancından, dilinden, kimliğinden kültüründen, etnik aidiyetinden dolayı ayrımcılığa ve zulme uğrayan herkese hukuksal yardımda bulunan ve onları savunan avukatları olaydan sorumlu tutmaya, avukatları toplum nezdinde itibarsızlaştırmaya yönelik  hükümet ve devlet yetkililerinin açıklamalarına ve avukatların sahip olduğu hak ve özgürlükleri kısıtlamaya yönelik yapılacağı belirtilen düzenlemelere karşı sessiz kalmayacağımızı  kamuoyuna ifade etmek istiyoruz.”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here