Çağrı: 20 Nisan’da Yunus Eser İçin Karamürsel’deyiz

Paylaş
Yunus 13 yaşında, yatılı ilköğretim okuluna devam ederken okulun yanındaki yurdun bahçesinde açıkta bırakılan kablolara değmesi sonucu akıma kapılarak ağır yaralandı ve hayatını kaybetti. Herkesi işitme engelli çocuğun yaşam hakkı ihlali ile ilgili sorumluluk zincirini büyütmeye davet ediyoruz.
  • #MevzuyuBüyütüyoruz!
    Siz de katılın!
    20 Nisan 2016 Saat 10:00
    Karamürsel Asliye Ceza Mahkemesi

13 yaşındaki Yunus, Kocaeli-Karamürsel’deki yatılı ilköğretim okulu 7. sınıf öğrencisiydi. 2 Ekim 2012 tarihinde arkadaşlarıyla futbol oynadığı okul bahçesinde, topları yan tarafta bulunan Yurtkur’a ait öğrenci yurdunun bahçesine kaçtığında Yunus da her çocuğun yapacağı gibi korkuluklara tırmanarak yan bahçeye geçmek istedi.

yunus6

Korkuluklardan inerken yurdun bahçesinde bulunan elektrik direğine tutunan Yunus, açıkta bırakılan kablolara değmesi sonucu akıma kapılarak ağır yaralandı ve hayatını kaybetti.

Eser Ailesi; okul müdürü, nöbetçi öğretmen, yurt müdürü ve sorumlu elektrik teknisyeninden şikayetçi oldu. Ancak okul müdürü, nöbetçi öğretmen hakkında yapılan soruşturma talebi reddedildi. Sadece teknisyen ile yurt müdürü hakkında açılan dava 24 ay taksitle ödenecek 21.000 TL’ik ceza ile karara bağlandı.

Davayı takip eden Gündem Çocuk Derneği’nin itirazları sonucunda, bilirkişi raporuna göre de kusurlu bulunan öğretmenler hakkında davanın açılmasına karar verildi. Öğretmenlerin yargılandığı ilk dava 20 Nisan 2016 günü.

Takip için
Web: www.gundemcocuk.org/buyutec
Facebook: https://www.facebook.com/buyutec2015
Twitter: @buyutec2015

Çağrı Videosu için tıklayın

Çağrı videosu, Gündem Çocuk Derneği ve Çocuk Alanında Çalışan Avukatlar Ağı ortaklığında yürütülen Büyüteç: Ayırımcılıkla Mücadelede Etkili Araçlar Projesi bünyesinde ve Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında hazırlanmıştır. Filmin içeriğinden sadece Gündem Çocuk Derneği sorumludur ve içerik herhangi bir biçimde Sabancı Vakfı’nın görüş ve tutumunu yansıtmaz.

yunus9

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here