Anasayfa Haber Can Dündar tutuklandıklarını tweet’le duyurdu: Tutuklandık.

Can Dündar tutuklandıklarını tweet’le duyurdu: Tutuklandık.

Paylaş

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül, Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) ait TIR’larla ilgili yaptıkları haberler sebebiyle tutuklandı.

Can Dündar tutuklandıklarını tweet’le duyurdu:

Savcı İrfan Fidan sorguda haber kaynağını ve “neden bu haberi yaptıklarını” sormuştu.

TIKLAYIN – CAN DÜNDAR VE ERDEM GÜL İÇİN TUTUKLAMA TALEBİ

Dündar: Mücadelemiz devam edecek

Kararın ardından Halk TV’ye bağlanan Dündar, “Üzülmeye gerek yok. Bunlar bizim için şeref madalyası. İçeride ve dışarıda mücadelemiz devam edecek” dedi.

Can Dündar ve Erdem Gül, “Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme”, “Siyasi ve askeri casusluk”, “Gizli kalması gereken bilgileri açıklama”, “Terör örgütü propagandasını yapmak” ile suçlanıyor.

“Savunduğumuz şey basın özgürlüğü”

Can Dündar, mahkemeye ara verildiği sırada, CHP Milletvekili Eren Erdem’in Periscope yayınına katıldı, şunları söyledi:

“Savunduğumuz şey basın özgürlüğü, gazetecilik hakkı. Onun ötesinde biz halkın bilgi almasını savunuyoruz. Bu bir ip çekme yarışıysa, biz o sınırı mümkün olduğunca bu tarafa çekmeye çalışıyoruz.”

TIKLAYIN – CAN DÜNDAR VE ERDEM GÜL MİT TIR’LARI SORUŞTURMASINDA İFADE VERDİ 

Dündar ve Gül, haklarında yaklaşık 5,5 ay önce başlatılan soruşturma kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın daveti üzerine sabah saat 10.45’te İstanbul Adliyesi’ne gitmişti.

Dündar ve Gül’e, çok sayıda meslektaşı ve CHP Milletvekilleri Melda Onur, Hilmi Yarayıcı, Mahmut Tanal, Enis Berberoğlu, Barış Yarkadaş, Sezgin Tanrıkulu, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun aralarında bulunduğu çok sayıda kişi adliyeye giderek destek verdi.

İki gazeteci, savcılıkça tutuklanma talebiyle sevk edildikleri mahkemede ifade vermelerinin ardından bu akşam 21:20’de tutuklandı.

Ne olmuştu?

29 Mayıs’ta “İşte Erdoğan’ın yok dediği silahlar” manşetiyle yayınlanan MİT TIR’ları haberi hakkında “devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme”, “siyasi ve askeri casusluk”, “gizli kalması gereken bilgileri açıklama”, “terör örgütünün propagandasını yapma” suçlamalarıyla soruşturma başlatılmıştı.

Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu soruşturmayı basın açıklamasıyla duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Cumhuriyet ve Dündar’dan kişisel olarak da şikayetçi olmuş, şikayet dilekçesinde “Devletin menfaatlerini gerçeğe aykırı görüntü ve bilgileri yayınlamak suretiyle hedef alan şüphelinin bu eylemi kesinlikle gazetecilik olarak değerlendirilemez” diyerek Dündar’ın bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir müebbet ve 42 yıl hapsi cezası ile cezalandırılması istemişti.

Erdoğan tehdit etmişti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan MİT TIR’ları haberinin ardından TRT’de katıldığı canlı yayında isim vermeden Can Dündar’ı tehdit etmişti.

Erdoğan, “Öyle zannediyorum bu özel haberi yapan kişi bunun bedelini çok ağır ödeyecek. Öyle bırakmam onu” demişti. (AS)

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here