Anasayfa Gençlik Can Parçam Kazım’ın 68. Doğum Günü

Can Parçam Kazım’ın 68. Doğum Günü

Paylaş

Kızıldere’de 10 yoldaşı ile birlikte katledilen Sinan Kazım Özüdoğru’nun 68. doğum gününde ağabeyi Emin Özüdoğru’dan anılar..

Kızıldere’de öldürülen Sinan Kazım Özüdoğru’nun ağabeyi Emin Özüdoğru aradan geçen bunca yıl içinde her sene Sinan’ın doğum gününü anıyor ve her doğum gününde onun anılarını gençliğini çocukluğunu anlatıyor.

TIKLAYIN – SİNAN KAZIM ÖZÜDOĞRU KİTABI: DEVRİMCİLER ÖLMEZ

Böyle güzel yetişmiş bir gencin, sarılmış bir köy evinde ele geçirilmek ve yaşatmak varken top ateşine tutularak yok edilmesini kabul edemiyor.

TIKLAYIN – FÜSUN ÖZBİLGEN: SİNAN KAZIM’LA 38 YIL ÖNCE

Sinan’ın bugün yaşayabilecekken öldürülmüş olmasının içini kavuran ateşi ile yazıyor. İşte bu yıl 68.doğum gününün anılarından bazıları:

“Sinan Kazım Özüdoğru çocukluk yaşamını ve ilkokul 3. sınıfa kadar kendi köyümüzde okuduktan sonra ortaokul son sınıfına kadar yakın köylerimizdeki dostlarımızın köylerinde tamamladı.

“Lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesinde sürdürürken özellikle edebiyat ve şiir konularında okulunun önde gelen öğrencisi oldu. Ankara’da liseler arası şiir yarışmalarında derce kazandırdı. Okulun ayda bir çıkan dergisinin sorumlu müdürü olarak görevlendirilmişti.

“1968 yılında TRT’nin düzenlemiş olduğu ‘Köyden Kente’  programında o çok özel davudi ve mikrofonik ses tonuyla düzgün Türkçesi  ile programın spikerliğini yapıyordu. Okulunda, çarşıda ve anfilerdeki konuşmalarında onu görenler (Aaaa bu televizyondaki spiker Sinan Kâzım Özüdoğru değil mi?)  diyerek onunla sohbet etmek için adeta yarış ediyorlardı.

“1968’de Türkiye’de devrimci gençlerin katıldığı Amerikan 6. Filo’sunu protesto eylemlerine Kazım’ın da katıldığını ve oradaki olaylardan çok etkilendiğini bu günkü gibi hatırlıyorum.

“O dönemlerde Ankara Belediyesi gecekonduları yıktırma kampanyası başlatmıştı. Nerede yıkım olacaksa Sinan Kâzım’a da haber veriliyor, hemen arkadaşlarıyla koşup gidiyor hem zabıtaya karşı kalkan oluyor hem de birkaç arkadaşı ile beton karıp, kalıp çakıp, sıva yaparak evi bitirmelerine, sokakta kalan insanların barınmasına yardım ediyordu.

“Gecekondularda yaşayan ailelerin çocuklarına ücretsiz ders verip başarılı olmalarını sağlamaya çalışıyor ve hiçbir karşılık beklemiyordu.

“Üniversite yaşamın da eğitim sorunlarıyla ve halk katmanlarının sorunlarıyla ilgili çalışmalar yaparken bir takım hukuki sorunlarla karşılaşmasına rağmen hiç bir ceza almadı.

“Buna rağmen Tokat’ın Kızıldere köyünde 10 yoldaşı ile birlikte katledildi

“Bu güne kadar da hiç kimse sebebini açıklayamadı.

“Can parçam Kazım’ım 68. doğum gününü kutluyor ışıklar içinde yatmanı diliyorum.

03. 03. 2017

Ağabeyin Emin Özüdoğru” (EÖ/FÖ)

Bia

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here