Anasayfa Ekoloji Çandarlı’da Termik Santrale karşı imza kampanyası

Çandarlı’da Termik Santrale karşı imza kampanyası

Paylaş

 Bakırçay İnisiyatifi, İzmir Dikili ilçesi Çandarlı Bölgesi’nde yapılması planlanan termik santrale karşı imza kampanyası başlattı.

İzmir’in Dikili ilçesi Çandarlı Bölgesi’nde Ege Yıldızı Doğalgaz Elektrik Üretim A.Ş. tarafından kurulması planlanan ve bölgedeki doğal yaşam ile turizmi olumsuz etkileyecek termik santrale karşı Bakırçay İnisiyatifi, imza kampanyası başlattı. Change.org üzerinden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yönelik başlatılan kampanyanın imza metninde, 2500 yıllık Akropolis Antik Kenti’nin yok olma riskiyle karşı karşıya geleceği belirtilerek, yapılması planlanan termik santral sonucunda 272 bin ton uçucu külün insanların nefes almasını zorlaştıracağı ifade edildi.

Ayrıca bölgedeki tarım alanlarının da tehdit altında olduğu belirtilen metinde, “Çandarlı ve çevresi Aliağa gibi nefes almayı zorlaştıran, kanser nedeni olan bir hava kirliliği riski ile karşı karşıya. Bizler ülkemizde kurulu enerji üretim kapasitesinin yeterli olduğunu biliyor ve Çandarlı’da termik santral istemiyoruz! Bizler bu bölgenin bir tesisi daha kaldıramayacağını düşünüyoruz” denildi.

İmza metninin internet adresi ise şöyle;

https://www.change.org/p/%C3%A7andarl%C4%B1-da-termik-santral-istemiyoruz-nefes-almak-istiyoruz-bergama-antik-kenti-ya%C5%9Fas%C4%B1n

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here