Anasayfa Haber Canlı bomba bu şahıs mı?

Canlı bomba bu şahıs mı?

Paylaş

31 SGDF’li gencin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırısı gerçekleştirmiş olabileceği düşünülen kişinin kimliğine ulaşıldı. Saldırıda kendisi de hayatını kaybedenler arasında bulunmasına rağmen, kimliği henüz açıklanmayan canlı bombanın Adıyaman nüfusuna kayıtlı 20 yaşındaki genç bir erkek olduğu düşünülüyor.

Suruç’ta bulunan Amara Kültür Merkezi’nde basın açıklaması yaptıkları sırada sayıları 300 civarındaki Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi gencin arasında patlayan bomba sonucu, gençlik örgütünün bağlı olduğu Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) tarafından yapılan son açıklamalara göre, kimliği tespit edilen 31 kişi hayatını kaybetti. Kimliği tespit edilen parti üyeleri ve destekçilerinin cenazeleri otopsi işlemleri için Antep Adli Tıp Kurumu’nda tutuluyor.

Ancak yapılan resmi açıklamalarla saldırının, canlı bomba saldırısı olduğunun kesinlik kazanmasına rağmen şu ana kadar saldırganın kimliğine dair resmi bir açıklama yapılmış değil. İsmi patlamada yaşamını yitirenler arasında henüz resmi olarak açıklanmasa da DİHA, saldırıyı gerekleştirdiği yönünde güçlü şüpheleri bulunan canlı bombanın kimliğine ulaştı.

DİHA, canlı bomba olabilecek şahsın kimliğine ulaştı

Kültür Merkezi’nde yaşanan patlama sonrası olay yerinde hayatını kaybedenlerin cenazeleri üzerine bulunan ve canlı bomba olabileceği şüphesiyle DİHA’ya ulaştırılan bir kimlik, hem devlet hem de SGDF-ESP tarafından bu yönlü bir açıklama yapılmamış olması nedeniyle canlı bombanın bu kişi olabileceğini kuşkularını arttırdı.

Yapılan ilk resmi açıklamalarda kadın olduğu, sonrasın da ise kadın kılığına girmiş bir erkek olduğu yönünde haberlerin geçildiği patlamayı gerçekleştirme ihtimali yüksek kişi, 20 yaşlarında genç bir erkek.

Canlı bomba Şeyh Abdurrahman Alagöz mü?

Parçalanmış cenazesinin üzerinde bulunan ve patlamada yıpranmış nüfus cüzdanı bilgilerine göre canlı bomba olabilecek kişinin ismi Şeyh Abdurrahman Alagöz.

Edinilen bilgilere göre, Emniyet’in de canlı bombanın Şeyh Abdurrahman Alagöz olduğunu tespit ettiği, ancak resmi açıklama için kimliği şuan için gizlendiği öğrenildi. Alagöz ile ilgili ulaşılan bir diğer bilgi ise 2 ay önce DAİŞ çetelerine katıldığı yönündeki bilgi oldu.

O da Adıyamanlı idi

Alagöz’ün Adıyamanlı olması, akıllara, HDP’nin 5 Haziran’daki Diyarbakır mitingine dönük gerçekleştirilen bombalı saldırının faili olan yine Adıyamanlı Orhan Gönder’i getirdi. DAİŞ çetelerinin uzun bir süredir kentte aktif örgütlenme içerisinde olduğu ve çok sayıda kişinin çetelerin saflarına katıldığı yönünde daha önce sayısız haber geldi.

Saldırganlar kaç kişiydi?

Canlı bomba olabileceği tahmin edilen Alagöz’ün saldırıyı tek başına mı gerçekleştirdiği yoksa kendisine yardım eden, gözcülük eden başka kişilerin olup olmadığı yönünde ise henüz ulaşılmış bir bilgi yok. Ancak böylesi bir saldırının yardım alınmadan gerçekleştirilmesinin zor olduğu belirtiliyor.

Karnında bomba pimine rastlandı iddiası

Bu gerçeklik, canlı bombanın tek başına olmadığı kuşkusunu güçlendiriyor. Bu kuşkuyu güçlendirecek iki önemli iddia da söz konusu. Bunlardan biri, dün Suruç Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralılar arasında bulunan bir kadının, karın bölgesindeki yarasının içinde bomba pimi tespit edildiği yönündeki iddia oldu. Hastane personelinden edinilen bilgiye göre, pimi gören Emniyet görevlileri söz konusu kadın hastayı ayrı bir odaya aldı. Sonrasında ise yaralı kadının tedavisi tamamlandıktan sonra polislerce hastaneden götürüldüğü dillendiriliyor.

Saldırganlar Urfa’dan mı bindi?

Bu durumu güçlendiren bir diğer iddia ise, Suruç- Urfa hattında çalışan ve ismini vermek istemeyen bir minibüs şoförünün anlatımları. Dün sabah saatlerinde kalkış yaptığı Urfa Terminali’nden genç bir kadın ve erkeğin minibüsüne bindiği ve tedirgin bir şekilde sırt çantalarını dizlerinin üzerinde taşıdığını dile getiren minibüs şoförü, Suruç ilçe merkezine girince söz konusu her kişinin Amara Kültür ve Sanat Merkezi’ni sorarak, önünde indiklerini aktardı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here