Anasayfa Haber Canlı kalkanların olduğu alanda çatışma

Canlı kalkanların olduğu alanda çatışma

Paylaş

 

HAKKARİ (DİHA) – Yüksekova’da, 45 gündür canlı kalkan eyleminin sürdüğü Weregoz ve Kepîr alanlarının yakınında yer alan Sat (İkiyaka) bölgesinde çatışma çıktı. Yaşanan çatışma sonrası Hakkari kent merkezindeki hastanelere yaralı asker taşınırken, çatışma bölgesindeki canlı kalkanlarla ise iletişim kurulamıyor.
hkr-30-09-15-helikopter-hareketliligi2
Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bağlı Oremar (Dağlıca) bölgesinde bulunan Sat (İkiyaka) alanında operasyona çıkan askerler ile HPG’liler arasında çatışma çıktığı öğrenildi. Canlı kalkanların bulunduğu Weregoz ve Kepîr alanlarının hemen üst tarafı olan Sat alanına yönelik, gün içerisinde savaş uçakları ve helikopterlerce yoğun bombardıman yapıldı. Yapılan bombardıman sonrası ise bölgede yoğun çatışmaların başladığı öğrenildi.

Operasyonlara karşı çadır kurup 45 gündür canlı kalkan eyleminde bulunan çok sayıda yurttaşın da bulunduğu bölgede çıkan çatışma şiddetlenerek devam ederken, çatışma bölgesine sevk edilen helikopterlerin ise hastanelere yaralı asker taşıdığı öğrenildi.

Hakkari’nin Yeni Mahallesi’nde bulunan Fatih Kışlası’na çok sayıda helikopter iniş yaptı. Helikopterlerin inişleri sonrası kışlaya çok sayıda ambulansın giriş yaptığı görüldü. Yaralı askerlerin bindirildiği ambulanslar zırhlı araçlar eşliğinde Hakkari Devlet Hastanesi ile Askeri Hastanesi’ne gitti.
hkr-30-09-15-helikopter-hareketliligi-arsiv3
Çok sayıda yaralı askerin olduğu bildirilirken, hayatını kaybeden askerlerin olup olmadığı konusunda ise henüz bilgi edinilemedi.

Çatışma bölgesine uzanan tek asfalt yolu da Kamışlı Karakolu tarafından tanklarla kapatıldı. Alternatif yollara da yine askerler tarafından hendek açılması nedeniyle çatışma bölgesinden haber alınamıyor. Telefon hatlarının da çekmediği çatışma bölgesinde mahsur kalan canlı kalkanların durumu hakkında herhangi bir bilgi edinilemezken, operasyon bölgesi semalarında yoğun helikopter hareketliliği yaşanıyor.

hkr-30-09-15-helikopter-hareketliligi1

Yine, bölgede bulunan Kamışlı, Dağlıca, Têlane, Rahmo ve Yeşiltaş karakol ve taburlarından da bölgeye yoğun obüs ve havan topu atışlar yapıldı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here