Anasayfa Forum Cari açık büyüdü aradaki farkı kim kapatacak..!

Cari açık büyüdü aradaki farkı kim kapatacak..!

Paylaş

Cari açık tutulmuyor: 2017’nin aynı ayına göre yüzde 163 arttı

Ücretli çalışanlar,küçük esnaf,köylüler,kamu emekçileri ,yoksul halk  ne zaman cari açık büyüse,aradaki farkı kapatmak için fedakarlık yapmak zorunda.Sıkı para politikaları,mali disiplin politikaları Orta vadeli program gereği devreye girecektir.Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin nedeni de anlaşılmış oluyor.

Türkiye ekonomisinin en kırılgan yönlerinden cari açık hızla artmaya devam ediyor. Cari işlemler açığı 2018 yılı ocak ayında 7 milyar 96 milyon dolara, yıllık bazda 51 milyar 572 milyon dolara yükseldi.

Merkez Bankası’nın (MB) Ödemeler Dengesi İstatistikleri verilerine göre, cari açıktaki artışta, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 4 milyar 537 milyon dolar artışla 7 milyar 634 milyon dolara ve birincil gelir dengesi açığının 82 milyon dolar artışla 479 milyon dolara yükselmesinin etkili olduğu belirtildi.

MB tarafından yayınlanan istatistiklere göre, seyahat kaleminden  kaynaklanan net gelirlerin bir önceki yılın aynı ayına göre 127 milyon dolarlık artışla 822 milyon dolara, birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden çıkan net gelirler 54 milyon dolar artışla 401 milyon dolara yükselirken, ikincil gelir kaynaklı net girişler 71 milyon dolar düşüşle 98 milyon dolara geriledi.

Verilere göre, doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, 2017 yılı ocak ayına göre 149 milyon dolar düşüşle 288 milyon dolar olarak gerçekleşirken, portföy yatırımları 4 milyar 917 milyon dolarlık net giriş sağladı.

MB verilerine göre, yurtdışı tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak bankalar ve özel sektör sırasıyla 1 milyar 246 milyon ve 493 milyon dolar borçlanırken, genel hükümet iki milyar dolar tahvil ihracında bulundu.

Ülkeye diğer yatırımlar kaleminden gerçekleştirilen net giriş işe 7 milyar 474 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Kırılgan ekonominin faturası her dönem olduğu gibi yoksullar ve küçük üreticilere çıkartılır.Emeği ile geçinen insanların alım gücünün düşmesi,dolaylı vergilerin artırılması ile sonuçlanır. Seçimlerin ne zaman yapılacağının belirsiz olan bir ülkede  iktidarın yapmış olduğu siyasi hesaplarda açığın büyümesinin nedenidir.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here