Anasayfa Haber Cenap İlboğa: Cezmi’ye siper olurken vuruldum

Cenap İlboğa: Cezmi’ye siper olurken vuruldum

Paylaş

Tendürek Dağı’ndaki festival için platform kurmak üzere sabah saatlerinde alana gittikleri sırada askerlerin açtığı ateş sonucu ağır yaralanan ve yoğun bakım ünitesinde tedavisi süren MEYADER Temsilcisi Cenap İlboğa, bir anda ateş altında kaldığını söyledi. İlboğa, ilk ateşte yere düşen HDP Diyadin eski İlçe Eş Başkanı Cezmi Budak’a kendini siper ettiği sırada vurulduğunu anlattı.

Ağrı’nın Diyadin ilçesi Tendürek Dağı eteklerinde 11 Nisan’da düzenlenecek festivalin hazırlıklarını yapmak üzere sabah erken saatlerde HDP Diyadin eski İlçe Eş Başkanı Cezmi Budak ile birlikte alana giden ve burada geceden pusuya yatan askerlerin açtığı ateş sonucu ağır yaralanan MEYADER Temsilcisi Cenap İlboğa’nın Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’ndeki tedavisi sürüyor. Cezmi Budak ile onları korumaya çalışan HPG’li Serhat Kızılay’ın (Canfeda Serhat) yaşamını yitirdiği saldırıda ağır yaralanan İlboğa’nın tedavi gördüğü ünitenin önünde 5 gündür polisler beklerken, ailesi ile günde birkaç dakika polis gözetiminde görüşen İlboğa’nın sağlık durumu iyiye gidiyor. Soruşturma dosyasına gizlilik getirildiği için olayla ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşılmazken, İlboğa ailesi aracılığıyla olayın nasıl yaşandığını DİHA’ya anlattı.

Kendisini siper etti

Olay günü HPG’lileri görmediğini anlatan İlboğa, çatışmanın çıktığı noktanın yaklaşık 100 metre altında platformu kurmaya çalışırken, gelen silah sesleri üzerine yukarı çıkmaya başladıklarını belirtti. Bir anda kendilerini ateş ortasında bulduğunu söyleyen İlboğa, “Platformda görevliydik. Platformu kuruyorduk. İlk ateşin kimden ve nerden geldiğini bilmiyorum. Aniden geldi. Aniden çatışma çıktı. İlk kurşun yanımdaki arkadaşıma geldi. Arkadaşım yere düştü onun üzerine kapandım. Üzerine kapanınca ilk kurşunu da orda yedim. Biz platformun hemen üst tarafındaydık. Gerillaları da hiç görmedik. Biz orda platformu kurmaya gitmiştik. Peşimizden gelenler vardı. Çatışma çıkınca onlar geri döndü. Tarafları hiç görmedim, görevliydim zaten” ifadelerini kullandı. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here