Anasayfa Haber ‘Cenazelere savaş sırasında bile hürmet gösterilirdi’

‘Cenazelere savaş sırasında bile hürmet gösterilirdi’

Paylaş

 Din alimi Mele Beşir Katar, sıkıyönetim saldırılarının sürdüğü ilçelerde yurttaşların günlerdir yerde kalan cenazelerine dönük zulme, “İslam tarihinde cenazelere savaş sırasında bile hürmet gösterilirdi. Bu vahşetin hiçbir dinde yeri yoktur” diyerek tepki gösterdi.

Sıkıyönetim saldırılarının ve ablukanın sürdüğü Cizre, Silopi, Sur ve Şırnak’ta devlet güçleri, katlettikleri yurttaşların cenazelerinin defnedilmesine dahi izin vermiyor. Kimi ilçeler de devlet güçlerinin saldırılarından dolayı cenazeler yerden alınamazken, yasaklar nedeniyle memleketlerine defnedilemedikleri için hastane morglarında bekletiliyor. Cenazelere uygulanan bu zulüm yetmezmiş gibi şimdi de ATK yönetmenliğinde değişiklik yaparak alınmayan cenazeleri mülki amirler tarafından alıp defnetme yoluna başvuruyor. Cenazelere yapılan zulmü değerlendiren din alimi Mele Beşir Katar, durumu vahşet olarak nitelendirdi. Din alimlerine “Zalimin değil, Mazlumun yanında olun” diye seslenen Katar, Kürt halkının kimsenin toprağına saldırmadığını, öz yurdunu savunduğunu paylaşan Katar, herkesi Kürt halkının mücadelesine sahip çıkmaya çağırdı.

‘Bu vahşetin hiçbir dinde yeri yoktur’

İktidarın sıkıyönetim uygulamalarıyla birlikte Kürt halkına uyguladığı zulmün İslam hukukunda yeri olmadığını belirten Katar, Sur, Nusaybin, Kerboran, Silopi ve Cizre’de uygulanan vahşetin İslam ahlakına da aykırı olduğunu hatırlattı. İslam dininin cenazelerin vaktinde toprağa verilmesi konusundaki hassasiyetine değinen Katar, “Şu anda onlarca cenaze günlerdir toprağa verilemiyor. Arkadaşımız Mele Hasan Sanır’ın cenazesi 12 gün boyunca Silopi’de yerde bekletildi. Şimdi bunu ne İslamiyet’te ne Hıristiyanlıkta ne de başka bir dinde yeri yoktur” dedi. İslam dininin her türlü ayrımcılığa ve zulme karşı bir din olduğunu söyleyen Katar, kimsenin kimseden üstün olmadığını öğütleyen bir dini savunduğunu iddia eden tüm alimlerin ve dindarların bu zulme sessiz kalmamaları gerektiğine işaret etti.

‘İslam’da haklı olanın yanında savaşmak vardır’

Yaşanan zulme sessiz kalan ya da bu zulmü dini kendisine göre yorumlayarak meşru göstermeye çalışan din alimleri olduğunu belirten Katar, Diyanet İşleri ve bu gibi alimlerin yapılan zulmü desteklemelerini eleştirdi. İslam tarihinde zulme karşı ilkesel bir duruş olduğunu aktaran Katar, şu örneği verdi: “İslam tarihinde iki kabile arasında bir husumet olduğunda taraflar arasında barış yapılması için diğer kabileler devreye girerdi; ancak bir kabile diğerine haksızlık ediyor ve barışmaya yanaşmıyorsa o zaman diğer kabilelerde haksızlığa uğrayan kabileni yanında yer alır ve haksızlık eden kabileye karşı birlikte savaşırdı.”

Kürt halkının her türlü baskıya rağmen “barış” dediğini söyleyen Katar, ancak devletin bu talebe savaş ve katliamla karşılık verdiğini vurguladı. Şu anda Kürtlere yapılanın da zulüm olduğunu belirten Katar, bu nedenle inançlı her kesimin Kürt halkının yanında yer almasının dinin inancın gereğini yerine getirmek olacağına dikkat çekti.

‘Peygamberimizin cenazelere saygısını örnek alsınlar’

Katar, Hz. Muhammed’in bir Yahudi’nin cenazenin geçişi sırasında ayağa kalkarak hürmet gösterdiğini, sahabelerin “Bu bir Yahudi’nin cenazesidir” dediğinde ise, “O insandır, bu her şeyden daha önemlidir” diye cevap verdiğini hatırlattı. Bu davranışın İslam tarihinde cenazeye duyulan hürmetin ve gösterilen hassasiyetin en açık örneği olduğunu paylaşan Katar, şimdi ise cenazelerin yerlerde bekletildiğini ve bunun İslam ahlakı ve davranışı ile hiçbir alakasının olmadığını söyledi. İslam tarihinde Peygamberin savaş sırasında bile düşman ölülerinin alınmasına müsaade ettiğini anlatan Katar, devleti yetkililerini bu din dışı uygulamadan vazgeçmeye çağırdı.

‘Kürt halkının mücadelesi kutsaldır’

Kürt halkının şu anda yürüttüğü mücadelenin kutsal olduğunu da vurgulayan Katar, şunları kaydetti: “Nuh Peygamber’in gemisi Cudi Dağı’nda durduğundan beri Kürtler bu topraklarda yaşıyor, bu topraklar Kürtlerin öz yurdudur. Kürtler kimsenin toprağına saldırmıyor, topraklarına saldıranlara karşı direniyor. Kürtlerin mücadelesine herkes sahip çıkmalıdır.” Katar, tüm inançlı çevreleri korkmadan bu süreçte yer almaya ve direnmeye davet ettiğini de ekledi.ŞIRNAK (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here