Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- Daha önce de ertelenen ve 29 Ocak Cuma günü (yarın) yapılması beklenen Cenevre görüşmelerinin yine ertelendiği ileri sürüldü.

ANF Türkçede yer alan haberde 29 Ocak’ta başlaması gereken Cenevre-3 toplantısı yine ertelendi.Suriye Demokratik Meclisi Eşbaşkanı İlham Ehmed, toplantının ertelendiğine dair bilgiyi doğruladı.

Ajansımıza konuşan Ehmed, Cenevre’deki temaslarının sonra erdiğini ve aralarında PYD Eşbaşkanı Salih Müslim’in de olduğu Rojava Heyetinin buradan ayrıldığını aktardı.” ifadelerine yer verildi.Ancak bu konuyla ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmadı

Türkiye PYD’nin davet edilmesini istemiyordu

AKP hükümeti Cenevre görüşmelerine PYD’nin de davet edilmesine ısrarla karşı çıkıyordu. PYD’nin görüşmelere davet edilmesi beklenirken, Türkiye’nin yürüttüğü engelleme çalışmaları sonucunda şu ana kadar PYD’ye herhangi resmi bir davetin ulaşmadığı biliniyor.

Menna: “PYD yoksa biz de gitmeyiz”

Öte yandan kişisel davet edileceği ifade edilen Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Eşbaşkanı Heysem Menna, yaptığı açıklamada ““Listemizi tamamladık. Görüşmelerde olması gereken 15 isim ve 15 alternatif üyeden oluşan, demokratik ve seküler Suriye listesi’ olarak tanımlayabileceğimiz bu liste konusunda (BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan) De Mistura’dan, Amerikalılardan ve Ruslardan yanıt bekliyoruz.” Demişti.

Menna dün, PYD lideri Salih Müslim ve Konsey’in diğer eş başkanı İlham Ahmed Cenevre’ye davet edilmediği takdirde kendisinin de görüşmelere katılmayacağını açıklamıştı.

Cihatçı gruplar davet edildi 

Suriye’de Nusra Cephesi ile iç içe olan gruplardan Arar el Şam ve Ceyş El İslam (İslam ordusu) adlı cihatçı selefi gruplardan birer kişinin Cenevre görüşmelerine davet edildiği basına yansımıştı.

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Amirabdollahian, Rusya ziyaretinde yaptığı basın toplantısında “Yeni bir maske altındaki teröristler, Suriyeli yetkililerin temsilcileriyle müzakere masasına oturmamalı. Bu en önemli koşul” diye konuştu.

PYD: “Cenevre’nin sonucunu tanımayacağız”

PYD’nin Rusya temsilcisi Abdulselam Ali, “Suriyeli Kürtler görüşmeler için davet almadı, ama teröristleri davet ettiler. Şam’da Rusya Büyükelçiliği’ne füze saldırısı düzenleyen Ahrar uş-Şam ve İslam Ordusu görüşmelerde yer alacak” dedi.

PYD daha önce Kürtlerin temsil edilmeyeceği bu görüşmelerin sonucunu tanımayacağını açıklamıştı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here