Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL-Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye’de barış ve ateşkes sağlanması için 29 Ocak’ta Cenevre’de başlayan görüşmelerin, herhangi bir gelişme sağlanamaması yüzünden 25 Şubat’a kadar askıya alındığını açıkladı.

Görüşmelerin ertelenmesiyle ilgili görüşleri sorulan Suriye hükümetinin elçisi konuyla ilgili olarak muhalifleri suçladı. Elçi, görüşmelerin ertelenmesinin nedenini muhaliflerin görüşmelerden çekilmek istemesi olarak açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, başlayacak görüşmelerle ilgili şunları söyledi:

“Görüşmelere ara verilecek ve bir sonraki görüşmeler 25 Şubat’ta yapılacak. Yine sonuçsuz bir Cenevre görüşmesi yapmak için mi buradayız, yoksa Suriye’nin geleceğini, siyasi süreci, yeni anayasayı, seçimleri konuşurken ciddi miyiz? Suriye halkı bu görüşmeleri yaparken bir çözüm üretmemizi bekliyor. Dürüst olmak gerekirse henüz bunu görmedim ve görüşmelere yeniden başlayabilmek için bir ara verilmesi gerek.”

PYD Davet edilmemişti

Suriye’deki Kürtlerin örgütlü gücü olan PYD, ertelenen görüşmelere resmi olarak davet edilmemişti. PYD’nin görüşmelerde yer almaması bu görüşmelerden herhangi bir sonuç alma olasılığını ortadan kaldırmıştı. PYD ise bu şartlarda Cenevre görüşmelerinde alınacak kararların kendilerini bağlamayacağını duyurmuştu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here