Cerattepe’yi savunan 180 kişi emniyete çağrıldı.

Paylaş

Artvin Cerattepe’de, siyanürlü altın aramasını protesto ettikleri gerekçesiyle çoğunluğu yaşam savunucularından oluşan 180 kişi, çağrılmaları üzerine Artvin Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdi. İfade verenler arasında Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan da bulunuyor.
Artvin’in çatısı olarak bilinen Cerattepe’de, Cengiz Holding tarafından siyanürlü altın aranmak istenmesini kentte düzenlenen eylemlerle protesto eden yaşam savunucularından 180’i hakkında Artvin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na” ve “polise mukavemetten” iddialarıyla soruşturma başlatılmıştı.

artvin-yuruyus-iki

Başlatılan soruşturma kapsamında çağrı kağıtları ellerine ulaşan yaşam savunucuları savcılığa giderek ifade verdi.

Ancak protestolara dönük yapılan polis ve jandarma saldırılarında sıkılan biber gazından etkilenen veya plastik mermiyle yaralanarak hastaneye başvuranların da “şüpheli” sıfatıyla dosyaya eklendiği ortaya çıktı. Öyle ki hastaneye başvuran bazı gazeteciler ve çevredeki evlerde oturan vatandaşlar hakkında bile şüpheli sıfatıyla evrak düzenlendi. Ancak bu kişilerden bazılarının, durumlarını açıkladıktan sonra mağdur olarak dosyaya eklendiği öğrenildi.

‘Şirketin orada yasadışı olarak bulunduğunu tekrarladık’

Soruşturma kapsamında ifadeye çağrılan isimler arasında Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ile dernek yöneticileri de yer aldı.

İfadesinin ardından görüşülen Dernek Başkanı Nur Karahan, şunları kaydetti: “Bize nöbet kulübesini sordular. Bize ait olmadığını belirttik. Şirketin hukuksuz bir şekilde oraya çıkmak istemesinden dolayı Artvin halkının nöbet tutmaya başladığını anlattık. Kulübeleri de Artvin halkının el birliğiyle ortaklaşa yaptığını belirttik. Zaten seyyar olduğunu, maden şirketi ilimizi terk ettikten sonra kaldırılacağını vurguladık, şirketin orada yasadışı olarak bulunduğunu tekrarladık. Suçlamaları kabul etmedik.”

Haklarında soruşturma başlatılan 180 kişinin yanı sıra Emniyet ve Jandarma ekiplerinin, olaylar sırasında çekilen video görüntüleri ve fotoğrafları tarayarak kimlik tespit çalışmasını sürdürdüğü ve şüpheli listesine yeni isimler eklendiği de öğrenildi.

Açılan bu soruşturmanın yanı sıra maden şirketinin araçlarının bölgeye çıkmaması için yolu kendi otomobilleriyle kapatanlara da 92’şer lira trafik cezası yazıldığı öğrenildi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here