Anasayfa Dergi Dosya Çerçi Film Günleri 30 Nisan’da başlıyor

Çerçi Film Günleri 30 Nisan’da başlıyor

Paylaş

Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve 30 Nisan ve 9 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “Çerçi (Gezici) Film Günleri” etkinlikleri kapsamında 5 uzun metrajlı, 5 dokümanter ve 13 de kısa metrajlı film gösterimi yapılacak. Fotoğraf, kamera ve senaryo gibi atölye kurslarının da olacağı etkinlikte halk konserleri de düzenlenecek.

Mardin merkezde devletin yürüttüğü asimilasyon politikalarına karşı, ilk defa Mardin’de belediye öncülüğünde kültür etkinlikleri düzenlenecek. Mardin Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nca 30 Nisan – 9 Mayıs tarihleri arasında Ortadoğu Sinema Akademisi organizasyonu ile Mardin’de bulunan 10 ilçede halk konserleri ve Çerçi (Gezici) Film Günleri gerçekleştirilecek. Mardin’de ilk kez bu denli geniş kapsamlı yapılacak olan halk konserleri ve film günleri etkinliklerinin yanı sıra, atölyeler de oluşturulacak. Etkinlik programı çerçevesinde 2-5 Mayıs tarihlerini kapsayacak olan atölye çalışmasında senaryo yazımı, fotoğrafçılık, kamera ve kısa film yönetmenliği kursları da verilecek.

23 film gösterimi
680x680nc-mrd-28-04-15-konserler-film-gunleri-selamo-rop3
Etkinlikler hakkında bilgi veren Mardin Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Sorumlusu Yönetmen Selamo, belediye olarak ilk kültür etkinlilerini hazırladıklarını belirtti. Etkinliğin, film festivali konseptinde hazırlandığını aktaran Selamo, “Bu film günleri daha sonraki yıllarda film festivali olabilir. Sadece Mardin merkez değil, bunun yanı sıra 10 ilçede de programlar yapılacak. Aynı zamanda ilçelerdeki kültür kurumlarımızla birlikte bu çalışmayı yürüteceğiz. Seçim öncesi olduğu için biraz da bu programı zenginleştirerek, bu film programı öncesi 30 Nisan’dan 5 Mayıs’a kadar açılış konserleri gerçekleştirilecek. Konserlerden sonrada 5 Mayıs’tan 9 Mayıs’a kadar de aynı film paketleri ilçelerde göstereceğiz” dedi. 5 uzun metrajlı, 5 dokümanter ve 13 de kısa metrajlı film gösterimi yapılacağı bilgisini veren Selamo, “Film programlarının yanı sıra üç günlük fotoğraf, kamera ve senaryo gibi atölyeler de yapılacak” diye konuştu.

‘Devlet asimilasyonu amaçlıyor’

Mardin’de Kültür Bakanlığı ve Valiliğin yürüttüğü çalışmalarda asimilasyonu amaçladığını kaydeden Selamo, “Bunlar daha çok kent merkezinde bulunan kültür üzerinde çalışmaktadırlar. Projeleri, asimilasyon politikaları doğrultusunda işletiyorlar. Buradaki kadim kültür etkisiz bırakılıyor. Kürtçe, Arapça ve Süryanice dilinden, kültüründen uzak programlar organize ediyorlar” diye konuştu.

Devlet elinin olduğu programlara alternatif çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Selamo, “Mardin’deki Kürtlerin, Arapların, Süryanilerin ve diğer tüm halkların kültürlerini ortaya çıkartarak, daha sağlam bir zemin üzerinde faaliyet yürütmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

‘Bu tür etkinlikler birliktelik yaratıyor’

Son yıllarda Kürt sineması ve filmleri belirli bir seviyeye geldiğini belirten Selamo, “Biz de ancak bu tür kültür etkinlikleri ile Kürt sineması ve filmleri motive edebiliriz ve dünyaya duyura biliriz. Tabi bu tür etkinliklerin bir diğer önemli konusunda yönetmenleri ve filmlerin tanışması ve aralarında birlikteliğin oluşmasıdır. Kendi aralarında ilişkilenip ve birlikte Kürt filmciliği yaratmaktır. Bu filmleri sadece mekanlarda değil parklarda ve alanlarda da halka ulaştıracağız” dedi.

30 Nisan’dan 9 Mayıs’a kadar devam edecek halk konserleri programı şöyle:

Nusaybin (Nisêbîn) 30 Nisan saat: 19.00, yer: Newroz alanı, sanatçılar: Helîmê Omerî ve Koma Rosîda

Mazıdağı (Şemrex): 1 Mayıs saat 19.00, yer: Konser Alanı, sanatçılar: Şîlan ve Koma Amara

Derik (Dêrik): 2 Mayıs saat 19.00 Yer: Cumhuriyet Meydanı Sanatçılar: Suar ve Koma Rosîda

Kızıltepe (Qoser): 3 Mayıs saat 19.00 Yer: Pira Tahiro Sanatçılar: Helîmê Omerî ve Koma Rosîda

Savur (Stewr): 4 Mayıs saat 19.00 Yer: Futbol Sahası Sanatçılar: Suar ve Koma Rosîda

Ömerli (Mehsertê): 5 Mayıs saat 19.00 Yer: Miting Alanı (Otagar yanı) sanatçılar: Suar ve Koma Rosîda

Midyat: 6 Mayıs saat 19.00 Yer: Newroz alanı sanatçılar: Helîmê Omerî ve Koma Rosîda

Dargeçit (Kerboran): 7 Mayıs saat 19.00 Yer: Otogar yanı parkı Sanatçılar: Şîlan ve Koma Rosîda

Yeşilli (Reşmil): 8 Mayıs saat 19.00 Yer: Yeşilli Parkı Sanatçılar: Yerel Gruplar

Mardin merkez: 9 Mayıs saat 19.00 Yer: Karayolları Parkı Sanatçılar: Rojda ve Helîmê Omerî

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here