Anasayfa Forum Çerkesler: “Birlikte yaşam için HDP”

Çerkesler: “Birlikte yaşam için HDP”

Paylaş

İSTANBUL (DİHA) – Halkları buluşturan HDP’ye desteklerini açıklayan Çerkesler, “HDP yokmuş, küçükmüş gibi göstermeye çalışıyorlar. Ama HDP var mı, yok mu, göstereceğiz onlara. Kardeşlik, eşitlik, özgürlük ve birlikte yaşam için buradayız. Türkiye’yi birleştiriyoruz, bunu bilsinler” dedi.

1 Kasım genel seçimlerine bir hafta kala farklı inançları, dilleri, kültürleri ve halkları kucaklayan HDP’ye toplumun farklı kesimlerinden destek gelmeye devam ediyor. İstanbul’da yaşayan Çerkesler de HDP’yi desteklediklerini açıkladı. Halkların eşitliğini savunduğu için HDP’yi desteklediklerini söyleyen Çerkesler, toplumsal barış için HDP’nin Meclis’te olması gerektiğini ifade etti.

‘Birlikte yaşam için HDP’

Canber Ahbis adlı Çerkes, “HDP yokmuş, küçükmüş gibi göstermeye çalışıyorlar. Ama HDP var mı, yok mu, göstereceğiz onlara. Kardeşlik, eşitlik, özgürlük ve birlikte yaşam için buradayız. Evet, Türkiye’yi birleştiriyoruz, bunu bilsinler. Türkiye’yi bölenlere karşı esas mücadeleyi biz yürütüyoruz” dedi.

‘Görüşlerimiz ve önceliklerimiz örtüşüyor’

“Çerkes kimliğimi kabul etmemle HDP’yi desteklemeye başladım” diyen Gülün Erimhan, Çerkeslerin yaşadığı 21 Mayıs soykırımına ilişkin HDP’nin çalışmalar yürüteceğine inandığını belirtti. Erihan, “Jıneps Gazetesi ile HDP’nin görüşleri örtüşüyor. Bu yüzden HDP’deyim. Önceliklerim, azınlık hakları, demokrasi, barış, özgürlük ve eşit yaşamdır. Bu nedenle HDP’deyim” diye konuştu.

‘Umudu HDP’de görüyorum’

HDP’de en çok da eşbaşkanlık sisteminin kendisini etkilediğinin altını çizen Neriman Babakuş adlı Çerkes de, “HDP’ye bir insan, bir kadın olarak bakıyorum. Öncelikle ülkedeki genel durum olarak bakıyorum ve umut olarak HDP’yi görüyorum. Kendi aileme, çevreme de bunu anlatırken zorluk çekiyorum” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here