Anasayfa Haber ÇHD gözaltındaki yöneticilerinin serbest bırakılmasını istedi

ÇHD gözaltındaki yöneticilerinin serbest bırakılmasını istedi

Paylaş

İSTANBUL (DİHA) – Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Avusturya’da pasaportuna el konulan kardeşi Evin Timtik için İstanbul Yeniköy’deki Avusturya Konsolosluğu önünde destek masası açtığı için polislerce darp edilerek gözaltına alınan yöneticileri Av. Ebru Timtik’in derhal serbest bırakılmasını istedi.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, Avusturya’da pasaportuna el konulan kardeşi Evin Timtik için İstanbul Yeniköy’deki Avusturya Konsolosluğu önünde destek masası açan dernek yöneticilerinden ve Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Ebru Timtik’in dün polislerce darp edilerek gözaltına alınmasına dair açıklama yayımladı.
Yaptıkları açıklamada, Avusturya hükümetinin keyfi ve hukuksuz uygulamasını protesto etmek için demokratik hakkını kullanan Av. Ebru Timtik’in kendisine destek ziyaretinde bulunan 7 kişi ile birlikte polisin saldırısı sonucu gözaltına alındığını ve avukat olduğu bilinmesine rağmen ters kelepçe takıldığına dikkat çeken dernek, Timtik’in terör savcısının talimatıyla gözaltına alındığını kaydetti.

‘Gözaltı toplumsal muhalefete verilen bir gözdağıdır’

Gözaltı kararını veren savcı ile yapılan görüşmelerde Timtik’in avukat olduğu, bu şekilde gözaltına alınamayacağının iletildiğinin belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Yöneticimiz Ebru Timtik’in işkence edilerek gözaltına alınması, ülkemizde var olan otoriter iklimin, toplumsal muhalefete verilmek istenen gözdağının ve sindirmenin başka bir görünümüdür. Kararı veren savcılığın keyfi ve umursamaz tavrı, göstermektedir ki siyasi hesaplarla verdikleri her kararın siyasi ve hukuki sorumluluğu da onlara ait olacaktır. Bir avukatla ve özelikle ÇHD üyesi ve yöneticisi olan bir avukatla ilgili bu kararı verenleri uyarıyoruz. Şube yöneticimiz Av. Ebru Timtik’e yapılan bu saldırıya, derneğimiz bugüne kadar biriktirdiği mücadele pratiği ile gerekli cevabı verecektir.”

Timtik derhal serbest bırakılsın

Dernek Timtik’in bugün içinde serbest bırakılmaması halinde tüm meslektaşlarını ve kamuoyunu yarın Çağlayan Adliye’sine gelerek destek ve dayanışmaya içerisine girmeye de çağırdı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here