Anasayfa Haber ÇHD İzmir’den Avukatlar Serbest Bırakıldı

ÇHD İzmir’den Avukatlar Serbest Bırakıldı

Paylaş

Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) İzmir Şubesinden avukatlar, dün götürüldükleri İzmir Adliyesindeki ifadelerin ardından bu sabah serbest bırakıldı.

Avukatlar Nergiz Tuba Aslan, Şule Arslan Hızal, Yemen Cankan, Emel Diril, Dinçer Çalım ve Bahattin Özdemir 27 Ekim’de sabaha karşı ev ve ofislerine düzenlenen baskınla gözaltına alınmıştı. Avukat Alihan Pilaf hakkında da yakalama kararı çıkarılmıştı.

Avukatlar dört gün İzmir Emniyet Müdürlüğünde tutulduktan sonra dün sabah adliyeye götürüldü.

Sulh Ceza Hakimliğindeki sorgularının ardından bu sabahki kararlarla, Bahattin Özdemir yurtdışına çıkış yasağı ve ayda bir imza koşulu, Emel Diril de yurtdışına çıkış yasağı uygulanarak serbest bırakıldı.

Diğer dört avukat da İzmir Cumhuriyet Başsavcılığındaki ifadelerinin ardından adli kontrol tedbiri uygulanmaksızın serbest kaldı.

Soma davasını takip ediyorlar

İzmir 5. Sulh Ceza Hakimliğinin kararına göre, soruşturmayla ilgili kısıtlama kararı var.

Hakimliğin arama ve el koyma kararında, “internet tespit tutanakları, araştırma tutanakları, resmi birimlerin resmi yazışmaları gibi somut delillerle teferruatlı açıklandığı üzere Devrimci Halk Kurtuluş Partisi Cephesi (DHKP-C) ve Türkiye Emekçi Komünist Partisi/Leninist (TKEP/L) propagandasına ilişkin…” yazıyordu.

ÇHD İstanbul Şubesi Başkanı, avukat Gökmen Yeşil bianet’e yaptığı açıklamada, operasyona maruz kalan avukatların özellikle Soma davasını yakından takip ettiklerini belirtmişti: “Son duruşmada heyet değişti ve tahliye çıkmıştı. ÇHD İzmir’den avukatlar da tahliye talep eden savcı hakkında suç duyurusu yaptı, ayrıca mahkemeye heyetiyle ilgili de iki gün önce reddi hakim talebinde bulunmuştu.”

Dernek kapatıldı, 17 avukat tutuklu

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), OHAL kapsamındaki 677 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 22 Kasım 2016’da kapatılan 375 dernek ve 9 basın yayın kuruluşu arasındaydı.

Derneğin İstanbul ve Ankara şubeleri ile Halkın Hukuk Bürosundan olan 14 avukat da, avukatlıklarını yaptıkları Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın duruşmasından bir gün önce tutuklanmıştı.

Avukatlar Didem Baydar, Şükriye Erden, Ayşegül Çağatay, Ebru Timtik, Aytaç Ünsal, Zehra Özdemir, Yağmur Ereren, Engin Gökoğlu, Süleyman Gökten, Aycan Çiçek, Naciye Demir, Behiç Aşçı, Barkın Timtik ve Özgür Yılmaz 21 Eylül’den beri tutuklu. Ayrıca bir stajyer avukat da tutuklu.

Önceki gün de Ezilenlerin Hukuk Bürosundan avukatlar Özlem Gümüştaş ve Sezin Uçar, takip ettikleri Suruç davasının duruşması öncesinde tutuklandı. (AS)

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here