Chomsky’den Erdoğan’a: Katil!

Paylaş

Sokağa çıkma yasaklarının son bulması, ölümlerin durması talebiyle “Suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atan, Amerikalı dilbilimci Prof. Noam Chomsky, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çok sert çıktı: Katil!

Dünyaca ünlü ABD’li filozof ve dilbilimci Noam Chomsky, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için katil ifadesini kullandı.

Al Jazeera televizyonunda bir söyleşide Chomsky, “Erdoğan’ın Kürtlere karşı baskıcı, şiddetli bir tutum sergilediğini” belirterek Erdoğan’ı “katil” olarak niteledi.  Chomsky, “Erdoğan, Kürtlere saldırıyor. Baskıcı tedbirler uyguluyor. Siz adına ne derseniz deyin, ben katil derim. Tabii ki bir katil. Türkiye’de son derece otoriter bir rejim söz konusu” diye konuştu.

Söyleşide Chomsky’nin PKK hakkındaki görüşleri, Erdoğan ve Putin arasındaki gerilim, ABD seçimleri gibi konular da ele alındı. İlk bölümü bu akşam TSİ 21:30’da Al Jazzera’de yayınlanacak olan söyleşinin ikinci bölümü 29 Ocak’ta ekrana gelecek.

Filozof ve dilbilimci Prof. Dr. Noam Chomsky, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilişkin “Erdoğan hiç şüphe yok ki Kürtlere saldırıyor, sonu gelmeyen, baskıcı tedbirler uyguluyor. Siz adına ne derseniz deyin… Ben katil derim… Tabii ki bir katil…” dedi.
Kürdistan’daki kuşatma ve katliamların son bulması için akademisyenler tarafından kaleme alınan bildiriye destek veren ve bu nedenle hedef haline gelen Amerikalı ünlü Filozof ve Dilbilimci Noam Chomsky, hakkındaki tartışmalarla ilgili El Cezire’ye konuştu. Chomsky, “Erdoğan hiç şüphe yok ki Kürtlere saldırıyor, sonu gelmeyen, baskıcı tedbirler uyguluyor. Siz adına ne derseniz deyin… Ben katil derim… Tabii ki bir katil… Son derece otoriter bir rejim söz konusu… 1990’ların korkunç politikalarını yeniden oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Chomsky, Erdoğan’ın, Kürdistan’daki sivilleri “terörist” ve “cani” diye nitelediği konusunda ise “Esad da muhaliflerinden bahsederken aynı şeyleri söylüyor” dedi.

Erdoğan’ın davetine bildiriyle yanıt vermişti

Chomsky, Kürdistan’daki kuşatmanın bir an önce son bulmasını talep eden akademisyenlerin “Bu suça ortak olmayacağız” dediği bildiriye de imza atmıştı. Erdoğan ise bu akademisyenleri “aydın müsveddesi” olarak tanımlarken, “Gel Türkiye’ye. Öyle kuru kuruya imza vermekle olmaz. Chomsky gelsin, bu 5’inci kol elemanlarıyla değil kendi gözleriyle görsün” diye konuşmuştu. Chomsky bu davete doğrudan yanıt vermese de Tarık Ali ve Barbara Spinelli’nin de aralarında bulunduğu 100’e yakın isimle birlikte “IŞİD’e yardım ve yataklığa son verin! Kürtleri ezmeyi ve katletmeyi durdurun!” diye yeni bir çağrı yaparak, Erdoğan’ın davetini reddetmiş, ancak HDP’nin çağrısıyla bölgeye gelebileceğini söylemişti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here