CHP :’Eskiden asit kuyularında şimdi bodrumda ölümü bekliyorlar’

Paylaş

  Kuşatma ve katliamların sürdüğü Kürdistan’da yaşananları değerlendiren CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cizre’de bir evin bodrum kadında ölüme terk edilenleri hatırlatarak, “İnsanlar eskiden asit kuyularında hayatını kaybediyordu şimdi bodrum katında ölümü bekliyorlar. Bir haftada o evde 7 kişi öldü. Yaralar tedavi edilmiyor. Cizre’deki o evin bodrum katından fotoğraflar paylaşıldı ve yaralıların bodrum katında beklediği görülüyor” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Kürdistan’da yaşananlara dair CHP Diyarbakır il binasında basın toplantısı düzenledi. Türkiye’nin hiçbir dönem bu denli “eli kanlı” bir iktidarın görülmediğine dikkat çeken Tanrıkulu, Meclis’in konuşamaz ve çalışamaz duruma getirmek için tatil edildiğini söyledi. Sur ve Cizre’de devam eden kuşatma ve katliamlara işaret eden Tanrıkulu, AKP’nin, Saray ile birlikte yeni derin devletin sahibi olduğunu ve bölgede düşman hukukunu uyguladığını söyledi. Önümüzdeki günlerden AKP tarafından yeni bir operasyonunun başlatılacağını söyleyen Tanrıkulu, “Önümüzdeki günlerde Diyarbakır’da ki STÖ’leri, iş dünyasından insanları ve kanaat önderlerini Ankara’ya çağırıp yeni derin devletin yeni sahibi olarak propaganda yapacaklar ve zalim uygulamalarını meşrulaştıracaklar. Oraya o toplantıya katılacak olanlar buna izin vermesinler” dedi.’Bu halk Sur’da TOKİ yapılmasına izin vermez’

Diyarbakır’da 2 Aralık’tan bu yana devam eden sıkıyönetim uygulamaları ile TOKİ’ye yeni yerler açıldığını dile getiren Tanrıkulu, Sur’un tamamen yakılıp yıkıldığını ve buna karşı “Yenileyeceğiz insanlara ev vereceğiz” propagandasının yapıldığına dikkat çekti. Tanrıkulu, “Sur’da TOKİ aracılığıyla yeni bir algı operasyonu yapma peşindeler. İnsanları sürgün edecekler ve Sur’un demografik yapısını değiştirecekler. Buna Diyarbakır halkı da bölge halkı da izin vermez. Eğer 60 günlük sokağa çıkma yasağınızın amacı bu ise toplu konutu Diyarbakır’a getirmek ise Sur ilçesine getirip yeniden imar sağlamaksa bu halk buna izin vermez” diye konuştu.

‘Canlı yayında insanların ölümünü görüyoruz’

Cizre’de 9 gündür bir evin bodrum katında mahsur kalan ölüme terk edildiğini ifade eden Tanrıkulu, Cizre’de yaşananlar karşısında hükümet medyasının ve hükümetin büyük bir propaganda gerçekleştirdiğini söyledi. Tanrıkulu, “İnsanlar eskiden asit kuyularında hayatını kaybediyordu şimdi bodrum katında ölümü bekliyorlar. Şu bilinsin 30 yılda binlerce insanımız yaşamını yitirdi, yüz binlerce insanımız göç etti, birçok insan hakkı ihlaline maruz kaldı ama yurttaşlarımız, halkımız, insanlarımız pes etmedi, mücadelesine devam etti. Ne yaparsa yapsınlar bu hak arayışı mücadelesi devam edecek. Bir haftada o evde 7 kişi öldü. Yaralar tedavi edilmiyor. Cizre’deki o evin bodrum katından fotoğraflar paylaşıldı ve yaralıların bodrum katında beklediği görülüyor. Asker ve güvenlik güçlerine ateş edildiği söyleniyor ama sivil insanlar yaralıları almak için teşebbüste bulundu onlara niye izin verilmiyor? Biz biliyoruz ki orada yaralı yurttaşların alınmasını engelleyen bir güç var, o güç yüzünden o insanlar orada ölecekler. AİHM’e yapılan başvurular olmasına rağmen yaralılar alınmıyor. Bu topraklar çok yıkım gördü, çok ölüm gördü ama canlı yayında insanların öldüğünü görmedik” ifadesinde bulundu.

‘Yeni bir konseptle karşı karşıyayız’

Kürt halkına yönelik yeni bir konsept ile karşı karşıya olduklarını ifade eden Tanrıkulu, “Sur’u yıkıyorlar, Cizre’yi yakıp yıkıyorlar Varto, Yüksekova aynı şekilde ve her tarafla ilgili acele kamulaştırma yapıp her köşe başına karakol yapılıyor. Güvenlikçi politikalar ile Kürt meselesi çözülmemiştir, silah ve şiddet ile de çözülememiştir. Yapılacak iş parlamentoda yeni bir mekanizmayı başlatmaktır. HDP bu süreç içerisinde mutlaka olmalıdır” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here