Anasayfa Gençlik CHP gençliği: Barikatta da omuz omuza duralım

CHP gençliği: Barikatta da omuz omuza duralım

Paylaş

Kürdistan’daki devlet terörüne tepki gösteren CHP İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Kenan Otlu, Kürdistan’a gideceklerini söyleyerek, “Doğu’daki faşizmin karşısında birlikte yan yana omuz koyacağız” dedi. Otlu, Türkiye’deki gençlere de, “Biz nasıl Gezi’de yan yana durduysak, nasıl 1 Mayıs’ta birlikte gaz yediysek, Ankara katliamında kanlarımız birbirine nasıl karıştıysa bu zulmün karşısında da yan yana, omuz omuza duralım. Barikatta da, alanda da, faşizme karşı omuz omuza duralım” diye seslendi.

AKP hükümetinin Kürdistan’daki topyekûn imha saldırılarına bir tepki de CHP’li gençlerden geldi. CHP İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Kenan Otlu, 1 Kasım seçimlerinden önce, “Bize oy verin kaos bitsin” diyen AKP hükümeti tarafından seçim öncesi kaos psikolojisinin yaratıldığını söyledi. Savaşın da bir kuralı olduğunu ancak bugün Kürdistan’da savaş hukukunun çiğnendiğini dike getiren Otlu, “Doğuda katliam ve zulüm vardır” dedi ve ekledi: “Mesele sadece bulunduğumuz yerde ses çıkartmak değil. Mesele olduğu yerde ses çıkartmaktır.”

‘Faşizmin karşısında omuz omuza olacağız’

Önümüzdeki günlerde İstanbul CHP Gençliği olarak Kürdistan’a gideceklerini kaydeden Otlu, “Oradaki vatandaşlarımızla birlikte aynı sofraya oturacağız. Doğu’daki faşizmin karşısında birlikte yan yana olacağız” dedi. İnsanların sadece kendilerine uygulanan haksızlıklar karşısında ses çıkartmanın insani bir davranış olmadığını vurgulayan Otlu, “İnsanların, kendisinden olmayana, farklı olanlara karşı bir zulüm yapıldığında ses çıkartması gerekir” dedi.

“AKP hükümeti kanla besleniyor. Zulümle besleniyorlar” diyerek devlet eliyle Kürdistan’da organize edilen bir katliamın olduğunu söyleyen Otlu, “Biz, Doğu’da siyasi düşüncelerini ortaya koydukları için katledilen insanlara da sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı.

‘AKP hendekleri öcüymüş gibi gösterdi’

AKP’nin hendeklerden bu kadar neden korktuğu konusunda fikir yürütemediğini belirten Otlu, “AKP hendekler üzerinden kendisine meşru bir zemin geliştiriyor” dedi. Otlu, hendeklerin açıldığı ilçelerde yurttaşların sağlık ve eğitim haklarının sözde engellendiğini ifade eden AKP’nin, bu gerekçelerle katliam yaptığını belirtti. Otlu, “AKP tarafından, hendek olayı, diğer kesimlere karşı öcüymüş gibi bir malzemeye dönüştürüldü” diyerek, bu malzemenin AKP’nin elinden alınması gerektiğini vurguladı.

‘Barikatta yoldaşlığımızı yükseltelim’

Türkiye’deki gençlere, “Biz nasıl Gezi’de yan yana durduysak, nasıl 1 Mayıs’ta birlikte gaz yediysek, Ankara katliamında kanlarımız birbirine nasıl karıştıysa bu zulmün karşısında da yan yana, omuz omuza duralım” diye seslenerek, toplumsal muhalefet, ne kadar güçlü olursa faşizmin elinin aynı oranda zayıflayacağını söyledi. Türkiyeli gençlere AKP faşizme karşı dayanışma çağrısında bulunan Otlu, “Barikatta da, alanda da, faşizme karşı omuz omuza duralım. Toplumsal muhalefet cephesinde barikatta yoldaşlığımızı, barikatta omuzdaşlığımızı yükseltelim, birlik olalım” dedi.

diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here