Anasayfa Haber CHP heyeti: Ağrı’daki durum hükümetin anlattığı gibi değil

CHP heyeti: Ağrı’daki durum hükümetin anlattığı gibi değil

Paylaş

Ağrı Tendürek’te yaşanan provokasyon sonrasında olayı incelemek için bölgeye giden CHP heyetine başkanlık yapan CHP Ağrı Milletvekili Adayı Cemil Erhan, “Edindiğimiz izlenim olayın kamuoyuna yansıtıldığı gibi olmadığı yönündedir” diyerek tüm siyasi partilerin içinde yer aldığı bir heyetin bölgede araştırma yapması çağrısı yaptı.

Ağrı Tendürek’te 11 Nisan tarihinde yapılmak istenen şölen ve fidan dikme eylemine askerlerin müdahale etmesi ve iki kişinin yaşamını yitirmesine yönelik olayın yankıları sürüyor. Hükümet Kürt tarafını suçlarken, HDP’den de “olay yerine birlikte gidip incelemelerde bulunalım” çağrısı geldi. Çağrıya uyan CHP, bölgeye Genel Başkan Danışmanı ve Ağrı Milletvekili Adayı Cemil Erhan başkanlığında bir heyet gönderdi.

Heyet yaptığı incelemeler sonrasında hazırladığı raporu yarın Ankaraya’ya dönerek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sunacak.

Bölgedeki izlenimlerine ilişkin DİHA’ya bilgi veren Erhan, “Ankara’dan gelir gelmez Diyadin’e gittik, taziyede bulunduk. Kaymakam ve Belediye Başkanı ve Vali ile görüştüm. Vatandaşlarla bir araya geldim” bilgisini verdi. Erhan, olay sonrasında gördüğü manzarayı, “Burası ölü bir şehir, olayı protesto etmek amacıyla her taraf kapatılmış” dedi. Vatandaşlarla yaptığı görüşmede de, “gerçeklerin kamuoyuna yansıtıldığını gibi olmadığını tespit ettiğini” belirten Erhan, “Gerçeklerin tespit edilebilmesi için diğer siyasi partilerin de içinde olacağı geniş bir heyet tarafından araştırma yapılmasında fayda görüyorum” dedi. “Halkta büyük bir tedirginlik ve derin bir sessizlik var” diyen Erhan, hükümetin iddia ettiği gibi kimsenin “bize yönelik tehdit var” demediğini belirterek, “Her sene yapılan bir şölen bu sene de aynı şekilde yapılması gerekirken olmadı olamadı” dedi. Halkın, “Geçen sene de yaptık, asker geliyordu onlarla birlikte hayal çekip oynuyorduk” dediğini paylaşan Erhan, “Bu sene seçime denk gelmesi ayrı bir mana ifade ediyor. AKP’nin kaybetmiş olduğu milliyetçi oyları tekrar çekebilmek için bu olayları çıkardığı söyleniyor. Aslında bu sene asker gitmeseydi ne olurdu hiç bir şey olmazdı. Geçen seneki gibi halaylarını çekseydi ne olurdu?” diye sordu.

‘Vali yaşananları sahiplendi’

Vali ile yaptığı görüşmede Vali’nin yaşanları sahiplenerek,”bize bir sürü ihbar geliyor” dediğini aktaran Erhan, “Burada bir takım olaylar olacak diyor. Aslında böyle bir şey yok. Asker çatışma halinde ölümlü olaylar meydana geldi ne yazık ki. Genelkurmay’ın açıklamasında 10 bin mermi atıldığı, ağır silahların getirildiği söyleniyordu. Eğer böyle bir şey varsa devlet bunları biliyor. Yığınak beş dakikalık bir şey değil ki. Bu bilinen bir şey. 30 yıldır aynı yerde aynı şeyler oluyor. Kan akmasın analar ağlamasın diye orada fidan dikilecekmiş. Niye izin vermiyorsunuz?” diye konuştu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here