Anasayfa Emek CHP lideri Kılıçdaroğlu İzmir Gaziemir’de Fuar açtı,İzmir Büyükşehir Belediyesi 80 işçiyi işten...

CHP lideri Kılıçdaroğlu İzmir Gaziemir’de Fuar açtı,İzmir Büyükşehir Belediyesi 80 işçiyi işten atdı.

Paylaş

İzmir Gaziemir’de, Türkiye’nin en büyük fuar alanı olarak lanse edilen ve önceki gün CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun açılışını yaptığı yeni fuar alanındaki binaların inşaatında çalışan 80 işçi, “artık işçiye gerek yok” denilerek işten çıkartıldı.

İzmir Gaziemir’de çevre yolu ile ESBAŞ arasında 337 bin metrekarelik alanda kurulan ve içinde dev toplantı salonları ve gösteri merkezlerinin yer aldığı Türkiye’nin en büyük fuar alanı olarak CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin övündüğü fuarın inşaatında çalışan 80 işçi, fuarın açılışının yapıldığı 25 Mart 2015 Çarşamba günü, “artık işçiye gerek yok” denilerek işten çıkartıldı. Kendilerine fuar alanındaki işlerin uzun süreli olduğu ve fuar alanı bitse dahi işlerin devam edeceği sözünün verildiğini söyleyen ancak, fuarın açılışının yapıldığı gün, işten çıkartılan işçiler ise, işten çıkartılmalarına tepki gösterdi.

Yaklaşık 3 aydır fuardaki binaların elektrik işlerinde çalıştığını ve ilk olarak günde 8 saat sonrasında ise binalar açılışa yetişsin diye günün 14-15 saatini çalıştıklarını belirten işçilerden Yusuf Ç., “Bize sürekli olarak ‘fuar alanındaki binalardaki işler bitse e uzun süreli olarak buradaki çalışmalar devam edecek’ dediler. Ancak, açılış günü koordinatör bizi yanına çağırarak işten çıkartıldığımızı söyledi. Yasal olarak 15 gün önce haber vermesi gerekirdi. Hiç beklemediğimiz bir zamanda işten çıkartıldık. Çok kötü durumdayız” dedi.

‘Sınıf ayrımı yapıyorlar’
680x680nc-izm-270315-MOZAIKLENECEK-fuar-recep-dincer222
Geride kalan işçileri açılışın yapıldığı gün iş kıyafetleri ile fuar alanına alınmadığını ve işten çıkartılan yaklaşık 80 işçinin ise, emek verdikleri binaların son halini göremediklerini belirten Yusuf Ç., “İşçiler ve ziyaretçiler arasında ayırım yapıyorlar. Arkadaşlara ‘siz sakın iş kıyafetlerinizle bu alanlara girmeyin’ denmiş. Uluslar arası fuar alanı olduğu için yurt dışından gelenlerin işçileri görmesini istememişler” dedi.

‘Kimse işçileri düşünmüyor’
680x680nc-izm-270315-MOZAIKLENECEK-fuar-yusuf-cakir444
İşçilerden Recep D. ise, ailesine bakmakla yükümlü olduğunu ve hiç beklemediği bir dönemde işsiz kaldığını belirterek, kendilerine fuar alanındaki iş bitse dahi işten çıkartılmayacağı yönünde söz verildiğini ancak, bu sözlerin tutulmadığını söyledi. Çalıştıkları boyunca sigortalarının yapıldığını ancak çalışma koşullarının çok kötü olduğunu belirten Recep D., “Sonuçta biz elimizden geleni yaptık. Binalar istenilen tarihe yetişsin diye gece gündüz çalıştık. İş bitince de kapı önüne konduk. Görkemli şekilde açılış yaptılar. Havai fişek patlattılar. Kimse bu binaların yapımında emeği geçen işçileri düşünmüyor” diye konuştu.

Öte yandan, İşçilerin iddialarını sormak için aradığımız işçilerin koordinatörü tüm aramalarımıza rağmen telefonumuzu açmadı.

Yeni fuar alanında neler var?

337 bin metrekarelik arazi ve 240 bin metrekarelik inşaat alanı ile toplam 50 futbol sahası büyüklüğünde olan fuar kompleksinde, 7 bloktan oluşuyor. Yaklaşık 500 milyon liraya mal olan fuar alanında, 12 bin metrekarelik fuar sokağı, 865 metrekarelik seminer salonu bulunuyor. Ayrıca, 11 bin 300 metrekarelik alanda ise kafeterya, restoran ve idari binalar bulunacak. Fuar merkezinin taban oturum alanı 240 bin toplam inşaat alanı 340 bin metrekare. Bu büyüklükteki bir inşaat alanı ile İzmir’de tek başına yapılan en büyük proje olan yeni fuar alanı, Türkiye’nin en büyük Fuar kompleksi.diha

Paylaş

2 Yorumlar

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here