CHP Milletvekili Musa Çam: Sessizlik kopuşa götürür

Paylaş

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, “Kürt kardeşlerimizin yaşadığı bu vahşete karşı Trakya, Karadeniz, Akdeniz ve İç Anadolu’daki halkın sessiz kalması duygusal kopuşa götürür” dedi.

AKP’nin sıkıyönetim uygulamalarını ve Kürt halkına dayatılan katliamları değerlendiren CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, “Saray Gladyosu bir yerde düğmeye bastı ve Suruç’ta başlayan olayla günümüze kadar devam etti” dedi. Çam, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Seni başkan yaptırtmayacağız” sözünün intikamını, Kürt halkını katliamlardan geçirerek almaya çalıştığını işaret etti.

Bölge illerinde halen bir savaşın sürdürüldüğünü ve halkın göçe zorlandığını belirten Çam, binlerce insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığını hatırlattı. Sur’daki tarihi yerlerin tanklarla yerle bir edilmesine değinen Çam, 5 bin yıllık tarihinin göz göre göre yok edildiğinin ve “kentsel dönüşüm” adı altında bir rantsal dönüşümünün sağlamaya çalıştığına dikkat çekti.

‘Duygusal kopuş yaşanıyor’

Cizre’de bir evin bodrum katında mahsur kalan yaralıların infaz edilme durumuna da dikkat çeken Çam, devletin görevi yurttaşın yaşam hakkını ortadan kaldırmak olmadığını belirterek, yaşam hakkının gasp edilmesinin hesabının, mutlaka bir gün uluslararası mahkemelerde verileceğini kaydetti. Katliamlar karşısında batının sessizliği Kürt halkında duygusal bir kopuşa neden olduğunun altını çizen Çam, “Kürt kardeşlerimizin yaşadığı bu vahşete karşı Trakya, Karadeniz, Akdeniz ve İç Anadolu’daki halkın sessiz kalması duygusal kopuştur. Bu duygusal kopuşa karşı bir çözüm olmamız gerekiyor” dedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here