Anasayfa Forum CHP’den AİHM’e referandum başvurusu

CHP’den AİHM’e referandum başvurusu

Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Nisan referandumunun şaibeli olduğunu belirterek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapılacak başvuru dilekçesini canlı yayında imzaladı. Kılıçdaroğlu, hükümetin kendilerine kulak kabartmasının en temel arzularından birisi olduğunu söyledi.

KOCAELİ- Serkan Alan’ın haberi – CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından başlayan ‘Adalet Yürüyüşü’ 20. gününde devam ediyor. İzmit’in Yahyakaptan bölgesinden hareket eden kortej bugün 19 kilometre katederek Körfez ilçesi yakınlarında bugünlük yürüyüşü sonlandıracak.

Yüksek sıcaklık nedeniyle yürüyüşçüleri zorlayan hava şartları bugün yerini yağmura bıraktı.

LEYLA ATAKAN’IN KABRİNİ ZİYARET ETTİ

Yürüyüşün öncesinde Genel Başkan Kılıçdaroğlu Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanlarından Leyla Atakan’ı İzmit’teki kabrini ziyaret etti.
leylaatakan2
Ardından yürüyüş başlangıç noktasına gelen Kılıçdaroğlu açıklamalarda bulundu.

20 Temmuz sonrası Türkiye’nin parti devletine dönüştüğünü belirten Kılıçdaroğlu “Devletin bir partiye değil devletin seksen milyona hizmet edebilmesi için yürüyoruz” dedi.

 

AİHM İMZASI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Yüksek Seçim Kurulu’nun mühürsüz oy kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıdıklarını belirterek dilekçesini imzaladı.

AİHM’e verilen dilekçede itirazlar üç başlık altında toplandı;

– Örgütlenme hakkının ihlali

-Etkili başvuru yolunun kapatılması

-Serbest seçim hakkı ihlali

‘MECLİSTE SİYASET YAPMA OLANAĞI KALMADI’

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi(AİHM) yargıçlığı yapan eski CHP Milletvekili Rıza Türmen, gün içerisinde referandum sonuçlarına yapılan itirazlarla ilgili gelişmelerin parti sözcüsü Bülent Tezcan tarafından açıklanacağını söyledi.
rızatürmen
Adalet Yürüyüşü’yle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Türmen “Bu çok önemli bir dönüm noktası ve bütün itirazı olan siyasi partilerle birlikte sivil toplumun boy gösterdiği bir alana dönüştü. Mecliste siyaset yapma olanağı kalmadığı dönemde başka bir kamusal alana taşımak gerekiyor. Bu açıdan yürüyüş çok önemli ve devam etmesi gerekiyor.”

‘KÖY KÖY GEZEREK ANLATIYORUM’

Yürüyüşe çeşitli kesimlerden katılımlar da sürüyor. Çanakkale’den katılan Edhem Yazar, çobanlık yaparak köy köy gezip  insanlara yürüyüşü anlattığını söyledi.
coban2
Yazar “Ben bir insanım ölü değilim. Başkaları gibi yaşayan ölü olmadığın için yürüyüşe katıldım” diyor.

RABİA İŞARETİYLE PROTESTO 

Adalet Yürüyüşü ilk mola yerine yaklaşırken, küçük bir grup korteji ‘Recep Tayyip Erdoğan’ sloganlarıyla protesto etti. CHP heyetinin daha önceki çağrıları sonrası çevreden gelen protestolara sadece ‘Hak,Hukuk, Adalet’ sloganı be alkışlarla karşılık verildi.

FOTO

duvar

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here