Anasayfa Kadın Çin’li Feministler 20 gündür gözaltında

Çin’li Feministler 20 gündür gözaltında

Paylaş

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’de kadınların düzenlemek istediği eylem öncesi operasyon yapan polis 5 feminist aktivisti gözaltına almıştı. Aktivistler 20 gündür gözaltında tutuluyor ve bazılarının sağlık durumu kötüye gidiyor. Feministlerin serbest bırakılması için başlatılan kampanyalara ise Çin hükümeti kulaklarını tıkadı.

Çin’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde cinsel tacize karşı birçok kentinde eş zamanlı toplu taşıma araçlarında kadınlar eylem yapmıştı. Eylem hazırlığında olan 5 kadın hakları aktivistin gözaltına alınmıştı. 5 feminist hala gözaltında tutuluyor. Tutuklanan feministlerden Wu Rongrong’un tıbbi müdahaleyi kabul etmediği ve sağlık durumunun kötüleştiği bildirildi. Wu’nu cezalandırma amaçlı yatak verilmediği için hücresinde yerde yattığı öğrenildi. B olan hasta tutsak Wu’nun sağlık durumu her geçen gün kötüye gidiyor. Bir diğer aktivists Wang Man’ın ise kalp rahatsızlığının olduğu öğrenildi.

‘Kampanya başlatıldı, Çin kulaklarını tıkadı

20 gündür gözaltında tutulan 5 kadına yönelik devlet baskısı dünyanın bir çok yerinde kınanıyor. 3 yıla kadar hapis cezası istenen feministler için AB, BM, İnsan Hakları İzleme Örgütü yanı sıra birçok kadın örgütü ve imza kampanyası başlattı. Uluslararası baskıya yanıt veren Çin hükümet sözcüsü Hua Chunying “Çin’den bu konuyla ilgili kişilerin serbest bırakmaya hiç kimsenin hakkı yok” şeklinde talepleri reddetti.jinha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here