Anasayfa Haber Cizre direne direne kazandı

Cizre direne direne kazandı

Paylaş

ŞIRNAK (DİHA) – Sıkıyönetimin kalktığı Cizre’de “Direne direne kazandık” sloganıyla karşılanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Tarihten bu yana gelen her hükümet, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, katliam politikalarını denediler ama onlar yargılandı bu halk ayakta kaldı. Peki, şimdi tanklarla toplarla Cizre’yi yaktınız yıktınız da neyi çözdünüz? Bu halkın kendi kendini yönetme talebinden vazgeçirebildiniz mi?” dedi. Demirtaş, Cizre’yi hep birlikte kendi öz güçleriyle inşa edeceklerini vurguladı.

680x680nc-srnk-12-09-15-cizre-demirtas13
Sıkıyönetimin kalkmasının ardından Şırnak’ın Cizre ilçesine giren DTK, HDP ve DBP heyeti, halkla buluştu. Aralarında HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, DTK Eşbaşkanı Selma Irmak ve Hatip Dicle, milletvekilleri ve çok sayıda sivil toplum örgütlerinden oluşan heyet, HDP seçim otobüsü üzerinde parti binası önünde açıklama yaptı. “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana Cizîrê” sloganları ile binlerce kişi tarafından karşılanan heyet adına DTK Eş Başkanı Selma Irmak ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş birer konuşma yaptı.

Irmak: Halkın direnişi karşısında hüsrana uğradılar
680x680nc-srnk-12-09-15-cizre-demirtas10
İlk olarak sloganlar ve zılgıtlar eşliğinde konuşmasını Kürtçe yapan Irmak, Cizre halkının 10 gündür tank ve toplar karşısındaki onurlu direnişi karşısında söylenecek fazla söze gerek olmadığının altını çizerek, “Bu alanları özgürlük ve direniş alanına çeviren, kadın, genç, çocuk, yaşlı, annelere bin selam olsun” dedi. Tarihteki Cizre halkının direnişini ve asla teslim olmayacak bir halk olduğunu bilmelerine rağmen tank ve toplarla Cizre’yi Kerbela’ya çevirmeye çalıştıklarını dile getiren Irmak, “Ama anaların zılgıtları, genç kadın ve erkeklerin direnişi karşısında bir kez daha yenilgiye uğradıklarına şahit olduk. Onlar, başta Cizre olmak üzere Kürdistan’ın her karış alanı şehitlerin alanı olduğunu bilmiyorlar, bu halkın direnişi karşısında hüsrana uğradıklarını gördük ve şahit olduk” şeklinde konuştu. Irmak’ın konuşmaları sık sık “Direne direne kazandık” sloganlarıyla kesildi.

Demirtaş direnişi selamladı

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ise, “Katil Erdoğan” sloganı arasında konuşma yapmak üzere otobüsün üstüne çıktı. “İnsanım diyen, insanlık adına yüreğinde biraz vicdan taşıyanlar gelip buradaki zulmü, vahşeti görmesi gerekir ve tabi ki bu halkın onurlu direnişini de bu halktan dinlemesi gerekir” şeklinde konuşmasına başlayan Demirtaş, bu direnişte katledilenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar ve tüm Cizre halkına başsağlığında bulundu. Devlet ve AKP, 10 gündür 120 bin insanı burada rehin tuttuğuna vurgu yapan Demirtaş, “Ama bu rehine alma çabalarına karşı 10 gündür Cizre halkı büyük bir direniş gösterdi, sizin direnişinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi. Bu sırada sık sık “Katil Erdoğan” sloganı atıldı.
680x680nc-srnk-12-09-15-cizre-demirtas15
‘Yaktınız yıktınız da ne oldu, neyi çözdünüz?’

Bu topraklarda ilk defa katliam ve zulüm yaşanmadığını neredeyse bu halkın kaderi haline getirildiğine vurgu yapan Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Her gelen, hükümet, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı katliam politikalarını uyguladılar, bu halkın başına getirilmedik kalmadı. Sizin başınıza getirilen tüm felaketlere rağmen, her yerde ‘terörist’ ilen edilip katledilmenize, her türlü zulme rağmen barış dediniz. Bunun için Ankara bu kadar sizden korkuyor, sindiremiyorlar. Barış demenize zayıflık, korkaklık olarak algılıyorlar, işte Ankara’nın yanlışı burada. Zannediyorlar ki tankla, topla halkın üzerine gidilirse, evler bombalanırsa Kürt sorunu çözmüş olacak, halk da teslim olur zannederler. Bunu tarihten bu yana denediler, onlar tarih önünde yargılandılar ama halk ayakta kaldı. Peki, şimdi tankla toplarla yaktınız yıktınız neyi çözdünüz, bu halkı teslim aldınız mı? Cizre halkı kendi kendini yönetmek istediğini, bu anlayışını tankla topla durdurabileceklerini zannediyorlar. Bu halk binlerce yıldır burada yaşıyorlar, dini, kültürleriyle onurlu bir yaşam şeklinde yaşamak istiyorlar, bunun mücadelesini veriyorlar. Eğer halkın iradesine bu kadar saygınız varsa, bu halkın önderiyle oturup konuşacaksınız, müzakere edeceksiniz, tank ve top yerine halkı dinleyerek barışı ve çözüm için ne yapılması gerekirse onun yapılması gerekir.”

Demirtaş’ın konuşması sık sık “Bijî Serok Apo” sloganıyla kesildi.

‘Zulüm halkların birliğiyle biter’

680x680nc-srnk-12-09-15-cizre-demirtas12

Acıların taze, yaraların kanadığının farkında olduklarını dile getiren Demirtaş, Türkiye’de bulunan tüm halklara savaşa ve zulme karşı birlik olma çağrısında bulunarak, şunları söyledi: “Türkiye’nin her yerinde cenazeler gidiyor, her yerde ağlayan analar var. Bu zulmün bitmesi ancak tüm halkların tek yürek olup, birlikteliğini sağlayarak bunlara karşı çıkarak çözebiliriz. Eğer bu birlikteliği sağlayabilirsek bu zulüm bir gün bile sürdüremezler.”

“Cizre halkı HDP’nin baskısı altındadır, HDP oraya giderek halkın huzurunu bozmaya çalışıyor” diyenlere de “El insaf” cevabını veren Demirtaş, “Halkın huzurunu kaçırmak için gittiğimizi söyleyenler, yazıp çizenler, huzur dediğiniz kundaktaki bebekleri katletmek mi, anaları, gençleri, yaşlıları katlederek, yakıp yıktığınız evlerde mi huzur var? Bu yalanlara bu yüzsüzlere söyleyecek söz bulamıyoruz el insaf diyorum” şeklinde konuştu.

‘Belediye eşbaşkanı değil Vali görevdenalınmalıydı’

680x680nc-srnk-12-09-15-cizre-demirtas1Sık sık “Katil Erdoğan” sloganı ilekonuşması kesilen Demirtaş, Cizre Belediye Eşbaşkanı Leyla İmret’in görevden alınmasına da dikkat çekerek, “Şimdi bu halkın iradesini hiçe sayıp, halkın içinde bulunan, hizmet veren belediye başkanımızı görevden alacaksınız ama bu katliam emrini veren ve 3 kişi tarafından Ankara’dan ataması yapılan bir Vali’ye de teşekkür edeceksiniz. Bunu size reva görenler bunun hesabını hukuki ve siyasi açısından da verecekler. Ama biz yine barış arayışımızdan vazgeçmeyeceğiz. Ankara’da savaştan beslenen politikacılar kaybedecekler. Tüm yurtsever halkımız bilsin, bu savaş sürmeyecek, kendi bataklıkları içinde batıkça batıyorlar. Ama yeter ki siz birlik ve beraberliğinizi bozmayın yeter ki barış umutlarınızı yitirmeyin. Silahların susması için çağrımızı her gün tekrarlayacağız. Sizin buradaki direnişinizin yanında olacağız” diye konuştu.

Yapılması gereken Şırnak Valisi’ni görevden alınması olunduğuna vurgu yapan Demirtaş’ın konuşması “Vali istifa” sloganı ile kesildi. Ankara’dan atama yapılmasına gerek olmadığını bu halk kendi kendini yönetebileceğini altını çizen Demirtaş, “Bu halk kendi yönetimini seçebilir, kendi sorunlarını çözebilir iradesinde, kendi çözümüyle, kendi kültürleriyle yaşayabilirler, kendi ekonomik sorunu çözebilirler. Ama sen tank ve topla bunu bastırmaya çalışırsan yanılırsın. Mazlumlar, zulüm ve savaş çığırtkanlığı yapanlar karşısında er veya geç zaferi kazanmıştır” dedi.

‘Biz inşa edeceğiz’

680x680nc-srnk-12-09-15-cizre-demirtas11

Şu anda ilçede sokağa çıkma yasağı kalkmış olabilir ama fiilen devam ettiğini belirten Demirtaş, şöyle devam etti: “Burada bulunan milletvekili arkadaşlarımız an be an buradaki durumu aktarmaya çalıştılar. Artık şimdine yaralarımızı sarmaya başlayacağız. Yakılan, yıkılan evler ve sokakları inşa etmeye başlayacağız. Üzerimize tank ve toplarla gelmeye çalışanlardan da korkmayacağız. Bize bu topraklarda zulüm yapmaya çalışanlar da direnişle karşılaşırlar. Burada milletvekillerimiz ve belediye başkanlarımızla sizinle birlikte olacağız. Bu yaraları sarmamız için büyük çaba içinde olacağız. Bunu yaparken de, bunları yapanları hukuki ve siyasi açıdan da hesabını soracağız. Bundan sonra hükümetten darbe ile ele geçiren hükümetti, inşallah demokrasiden yana bir hükümet kurma çabasına gireceğiz. Vekillerimizin telefonlarına çıkmayan valisinden tutun herkes gün gelecek katledilen bebeklerin ve yurttaşlarımızın hesabını verecekler. AKP zulmü bitecek, bu zulmü yapanlar hesabını verecektir.”

Yapılan konuşmaların ardından atılan sloganlar eşliğinde heyet üyeleri hep birlikte ilçe merkezinde incelemede bulunmaya başladı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here