Cizre için her yerde eylem her yerde saldırı ve gözaltılar

Paylaş

Mardin’in Nusaybin ilçesinin Girmeli Mahallesi’nde, Şırnak’ın Cizre ilçesine operasyonların bitmesi ve sokağa çıkma yasağının kalkması için yürümek isteyen ve aralarında milletvekillerinin de bulunduğu HDP ve DBP’lilere, polisin müdahale etmesi sonucu 150 kişi gözaltına alındı.

Radikal’in haberine göre, Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde devam eden sokağa çıkma yasağı ve operasyonları protesto etmek için Mardin’in Nusaybin İlçesi’ne bağlı Girmeli Mahallesi’nde nöbet eylemi yapan HDP ve DBP’liler, bu sabah İpek Yolu üzerinden Cizre’ye yürümek için hazırlık yaptı. Aralarında HDP milletvekilleriAli Atalan, Bedran Öztürk, Burcu Çelik Özkan ve Tuba Hezer‘in de bulunduğu grubun etrafını saran güvenlik güçleri, yürüyüşe izin vermeyeceklerini söyledi.

Polis müdahale etti

Yapılan görüşmeler sonuç vermeyince yürümekte ısrar eden gruba, polis göz yaşartıcı bomba ve tazyikli suyla müdahale etti. Grubun da polise taşlarla karşılık vermesi üzerine olaylar çıktı. Bir süre olaylar devam ederken, güvenlik güçleri bölgede önlemlerini artırdı.

150 gözaltı

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nin Girmeli Mahallesi’nde, Şırnak’ın Cizre İlçesi’ne yürümek için ısrar edince, polis ile jandarmanın müdahale ettiği grupla birlikte olan HDP Batman Milletvekili Ali Atalan, müdahale sırasında 150’ye yakın kişinin gözaltına alındığını ve askerlerin kendilerinden mahalleyi boşaltmalarını istediğini iddia etti.

“Vali’den haber beklerken müdahale oldu”

Gözaltına alınanların Girmeli Jandarma Karakolu’na götürüldüğünü belirten Atalan, “Biz daha Mardin Valisi ile iletişim halinde iken ve kendisinden haber beklerken müdahale gerçekleşti. Çok sayıda kişi yaralandı ve gazdan etkilenenler bayıldı. Şimdi bizden 12 gündür nöbet eylemini gerçekleştirdiğimiz buradan çıkmamızı istiyorlar. Burada bir taziye evinde kalan insanlardan mahalleden ayrılmaları isteniyor” dedi.

 

Cizre’deki kuşatmanın kaldırılması talebiyle Kadıköy’deki Eminönü İskelesi önünde yapılan oturma eylemine gaz bombaları ile saldıran polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

HDP Kadıköy İlçe Örgütü, Kürdistan’daki kuşatmanın kaldırılması ve “vahşet bodrumu”ndaki yaralılara sağlık hizmeti sağlanması talebiyle Kadıköy’deki Eminönü İskelesi önünde oturma eylemi düzenledi. “Cizre’de düşene, dövüşene bin selam”, “Bijî berxwedana Cizîrê” ve “Susma haykır, halklar kardeştir” sloganlarının atıldığı eylemde, Cizre’deki yaralılara dair “Cizre’deki vahşeti durdur, yaralıları kurtar”, “Sessiz olmak çocuk ölümlerine ortak olmaktır” yazılı pankart ve dövizlerle mesajlar verildi.

Eylemde yapılan açıklamada, 11 gün içerisinde bodrum katında mahsur durumda olan 7 kişinin yaşamını yitirdiğini, geriye kalanlardan ise haber alınamadığını söyleyen İstanbul Emek ve Demokrasi Kordinasyonu üyesi Cihan Uyanık, AİHM’in vermiş olduğu ‘tedbir’ kararının çiğnenerek, yaralılara ambulans gönderilmediğini ifade etti.

Uyanık, yaşanan bu tablo karşısında herkese “Cizre şuan Türkiye’dir. Şimdi bu vahşete dur demezsek, Cizre’deki bodrumlar çoğalacak, insanlık da insanlar gibi ölmeye devam edecek” çağrısında bulundu.

Aylardır ülkenin bir yanında kan aktığını ve çocukların katledildiğini dile getiren HDP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Musa Piroğlu da “Anneler çocuklarının gözleri önünde, çocuklar ise annelerinin kucağında öldürülüyor ve bunlar bizlerin gözü önünde yapılıyor” dedi.

Konuşmaların ardından bir süre daha oturma eylemi yapan gruba polis önce joplarla saldırdı, ardından üzerlerine gaz bombası attı. Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı eylemde polisin attığı gaz kapsülleri sonucu kimi eylemciler de yaralandı.DİHA

 

Cizre’ye yürümek isteyen halk Kasrik’te direniş çadırı kurdu

  • Cizre üzerindeki sıkıyönetim kuşatmasını kırmak için Şırnak merkez, Gundikê Melê (Balveren) beldesi ve Dêrgul (Kumçatı) beldelerinden Cizre’ye doğru yürüyüşe geçen yüzlerce kişi Kasrik’te engellendi.
 full screen slider

Cizre üzerindeki sıkıyönetim kuşatmasını kırmak için Şırnak merkez, Gundikê Melê (Balveren) beldesi ve Dêrgul (Kumçatı) beldelerinden Cizre’ye doğru yürüyüşe geçen yüzlerce kişi Kasrik’te engellendi. Bunun üzerine kitle Kasrik’te direniş çadırı kurarak nöbet eylemine başladı.

Devlet terörünün sürdüğü Cizre üzerindeki ablukanın kaldırılması ve mahsur kalan yaralıları almak için Şırnak merkez, Gundikê Melê (Balveren) beldesi ve Dêrgul (Kumçatı) beldelerinden aralarında HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü’nün de bulunduğu yüzlerce kişi Cizre’ye doğru yürüyüşe geçti. “Cizre halkı yalnız değildir”, “Bijî berxwedana Cizîrê” ve “Her yer Botan, her yer serhildan” sloganlarıyla yürüyüşe geçen kitlenin önü Kasrik boğazında kesildi.

Kitlenin önünü zırhlı araç ve TOMA’larla kesen özel harekatçılar, basın mensuplarının da görüntü almasına engel olmaya çalıştı. Engelleme üzerine burada konuşan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, direnişlerinden vazgeçmeyeceklerini belirterek, “Cizre’deki abluka kalkana kadar direneceğiz. Burada olacağız. Halkımız bu baskılarla yıldırılamaz. Bu ablukayı kıracaktır” dedi.

Ardından yürüyüşçüler, Kasrik beldesinde çadır kurarak, direniş nöbeti başlattı.

Bu arada Şırnak Valisi Ali İhsan Su, il sınırları içerisinde tüm yolların kesilmesi için talimat verdiği ortaya çıktı. ANF

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here