Cizre İddianamesi Yasayımı Bekliyor !

Paylaş

Cizre’de 79 günlük saldırılar da kadın, çocuk, genç yaşlı dinlenmeden yüzlerce kişinin sokak ortalarında katledilmesi, bina bodrumlarında yaralı haldeyken yakılmasına ilişkin hazırlanan soruşturma dosyalarında Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı adeta zamana oynuyor. Savcılığın, Kürdistan illerinde görev yapan askerlerin yargılamasını Başbakan ve Milli Savunma Bakanlığı iznine bağlayacak yasa tasarısının önümüzdeki günlerde Meclis Genel Kurulu’na geleceği için işi ağırdan aldığı iddia ediliyor.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 79 günlük ablukanını ardından yaşanan katliamla birlikte yargı da askıya alındı. Yüzlerce insanın sokak ortalarında katledildiği, bina bodrumlarında yakıldığı Cizre’de, yargının içler acısı durumu, “adalet”te gelinen noktayı da ortaya koydu. İlçede savcılık tarafından şu ana kadar 60 kişi için soruşturma dosyası açıldı. “Sokağa çıkma yasağı” kaldırılmasına rağmen savcı halen vahşet bodrumlarına gidip inceleme yapmadı.
imagesKatledilen 60 kadar yurttaş hakkında hazırlanan savcılık dosyalarında ise sadece otopsi raporlarına yer veriliyor. Vahşet bodrumlarında yapılan olay yeri incelemesi ve alınan görüntüler ise dosyaya konulmuş değil. Avukatların yaptığı çalışmaları da görmeyen savcılık, bir nevi dosyanın hazırlanmasında zamana oynuyor.

Geçen hafta içerisinde dosyalar hakkında Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşen avukatlara, “sokağa çıkma yasağı” kalkmadan vahşet bodrumlarında olay yeri incelemesi yapıldığı, vahşet bodrumlarında görüntülerin alındığı, ancak bu görüntülerin dosyaya eklenmediği bilgisi verildiği iddia edildi.

Bu güne kadar görüntülerin ve olay yeri incelemesi raporlarının dosyalara eklenmemesi, 79 günlük  saldırılar sürecinde katledilen yüzlerce kişi hakkında dosyanın hazırlanmaması, asker ve polislerin yargılanmasına yönelik yürürlüğe girmesi beklenen kanun tasarısı ile aklanmanın zemininin hazırlandığı kuşkusunu yaratıyor.

Milli Savunma Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı yasa tasarısına göre Kürdistan’da görev yapan askerlerin yargılamasında, “ terörle mücadeleden kaynaklı silah kullanma yetkisini aşma”, “işkence”, “kötü muamele” gibi konularda suçlanmaları halinde Başbakan ve Milli Savunma Bakanı’nın izni aranacak. Devletin güvenlik güçlerini kapsayan bu yasanın önümüzdeki aylarda Meclis Genel Kurulu’na gelmesi bekleniyor.

Yasanın onaylanması halinde askerlerin yargılanması hem Başbakanlık ve Milli Savunma Bakanlığı’nın izni dahilinde olacak, hem de yargılamalar askeri savcılık ve mahkemelerce yapılacak. Bu durumda vahşet bodrumlarına ait olan görüntülerin, olay yeri inceleme raporları ve delillerin dosyaya etki etmeyeceği görüşü ortaya çıkıyor.

diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here