Anasayfa Forum Cizre vahşetine her yerde büyük öfke

Cizre vahşetine her yerde büyük öfke

Paylaş

Cizre’de yaşanan vahşete Diyarbakır’dan İstanbul’a, Mardin’den İzmir’e, Elazığ’dan Manisa’ya kadar birçok kentte lanet yağdı. Yürüyüş, oturma ve gürültü eylemleriyle vahşete tepki gösteren yurttaşlar, polis saldırılarına karşı barikatlar kurdu. Tüm yerlerde yapılan protesto gösterilerinde ortak çağrı vardı: “Zulme karşı direnişi büyütelim.”
indirDİYARBAKIR

Yenişehir ilçesine bağlı Fiskaya Semti’nde bir araya gelen yüzlerce kişi başta Cizre’de yaşanan vahşet olmak üzere Kürdistan’da devlet güçleri tarafından yapılan katliamları kınamak amacıyla yürüyüş gerçekleştirdi. Merkez kahvede bir araya gelen kitle mahalle içerisinde zılgıtlar ve davul eşliğinde yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca sık sık “Mevzilerde direnen çekdarlara bin selam”, “Öcalansız dünyayı başınıza yıkarız”, “YPS dimeşe erd û ezman diheje” sloganları atıldı. Yürüyüş boyunca mahalle sakinleri de kapı ve balkonlara çıkarak tencere ve tava çalıp yürüyüşe destek verdi. Çocukların teneke çaldığı yürüyüş, Sur diplerine kadar gerçekleştirildi. Burada hep bir ağızdan “Çerxa Şoreşe” marşı okunarak, Sur’da 70 gündür direnen YPS güçleri selamlandı.

Ofis gün boyu direndi

Cizre’deki vahşeti protesto eden Yenişehir ilçesinin Ofis Semti’nde çok sayıda kişi zulme karşı tava, tencere ve düdüklerle ses çıkardı. Sık sık “Bijî berxwedana Cizîrê” sloganı atan yurttaşlar, sabah saatlerinden bu yana polis saldırılarına karşı direnişi büyüttü. Çevreden geçen yurttaşlar dükkanların darabanlarına ve arabaların kornalarına vurarak ses çıkararak yürüyüşe destek verdi.

Halk polis saldırısına direndi

Kayapınar ilçesindeki Rojava Parkı’nda direniş nöbetini sürdüren yurttaşlar parkın içinde bulunan elektrik direklerine taş ile vurarak ses çıkartırken, çevredeki yurttaşlar evlerinden ışık kapatıp açarak, araç sürücüleri ise korna çalarak destek verdi. Çıkarılan seslere tahammül edemeyen devlet güçleri biber gazı ve tazyikli suyla kitleye saldırdı. Polisin halka saldırması üzerine halk direnişe geçerek, taşlarla ve ses bombaları ile karşılık verdi.

Halk alanlarda katliamları protesto etti

Gaziler semti ve Ceylan AVM önünde direnişe geçen yurttaşlar yolu trafiğe kapattı. Polisin saldırısı ardından kitle ara sokaklara dağılarak son buldu. Cizre’deki devlet vahşetini protesto etmek için Diyarbakır gün boyu alanlara çıktı. Polisin saldırısı engellemelerine rağmen halk alanlarda katliamları protesto etti. İplik Mahallesi, 75’inci Yolu, Bağlar Göçmenler, Sento ve Emek Caddeleri’nde halk “Zulme karşı ses çıkar” eylemine katılarak katliamları protesto etti. “Direne direne kazanacağız”, “Her yer Cizre her yer direniş” sloganları atan kitle tence, tavalara vurarak gürültü eylemi yaptı. Gürültü eylemine bile tahammül etmeyen polis boş ara sokaklara dakikalarca biber gazı sıktı. Gelişi güzel sıkılan gazlardan çevrede bulunan yurttaşlar etkilendi.

Saldırıya karşı barikat kuruldu

Bağlar ilçesi Kaynartepe Mahallesi’nde araya gelen gençler Cizre ve Sur’ da devletin “Zulme karşı ses çıkar” eyleminin 6’ncı gününde de devam etti. Toplanan gençler, sık sık “Amed uyuma Suriçi’ne sahip çık” ve “Erdoğan çık dışarı oynayalım” sloganları atıldı. Gençler, polis saldırısına karşı barikatlar kurarak, direnişe geçmesine çevredeki yurttaşlar da tencere tava çalarak destek verdi.

Bismil’de direnişe destek eylemi

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde de evlerin önüne, balkonlara ve pencerelere çıkan yurttaşlar, tabak, tencere, tava çalarken, ilçenin genelinde ışıklar yakılıp söndürüldü. Sanayi, Akpınar, Rojava, Avaşin ve Tekel mahallelerinde gençler cadde ve sokaklarda barikatlar oluşturarak ateşler yaktı. Yakılan ateşlerin etrafında sık sık “Bijî berxwedana Cizîrê”, “Direne direne kazanacağız”, “Baskınlar bizi yıldıramaz”, “Bijî Serok Apo”, “Bismil Ovası Apocular yuvası” sloganlarını atan gençlere, Aknıpar ve Rojava mahallelerinde polis tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırırken, gençler de polise taş ve ses bombalarıyla karşılık verdi.

ADANA

HDP Adana il Örgütü, Cizre’de devlet güçleri tarafından gerçekleştirilen katliamı kınamak amacıyla İnönü Parkı’nda ses çıkarma eylemi yaptı. Eyleme, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, KESK, SYKP, HDK, KJA, DEMGENÇ, EMEP, İHD, Devrimci Parti, Barış Anneleri’nin yanı sıra 7’den 70’e yüzlerce kişi katıldı. Kitle, “Katil devlet hesap verecek”, “Bijî berxwedana Cizre” ve “Her yer Cizre, her direniş” sloganı atıp, alkış, zılgıt ve çaldıkları davul ve düdüklerle ses çıkardı. 30 dakika boyunca ses çıkaran kitle Kürdistan’daki katliamları kınadı. Kitle adına kısa bir konuşma yapan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, tüm girişimlere rağmen Cizre’deki yaralıların hastaneye sevklerinin yapılmadığını ve yaralıların infaz edildiğini belirti. Bu katliamların tek muhatabının AKP olduğuna değinen Beştaş, şuanda Cizre’de 27 cenazenin hastaneye getirildiğin aktardı. Beştaş, “Bu ülkede birinin iktidar hırsı için yürütülen savaş karşı olacağız” dedi. Konuşma ardından kitle 10 dakika oturma eylemi gerçekleştirip, sloganlarla etkinliklerine son verdi.

Adana’nın Seyhan, Ceyhan ve Yüreğir ilçelerine bağlı Dağlıoğlu, Fırat, Gülbahçe, Küçükdikili, Denizli, Havuzlubahçe, Şakirpaşa, Barbaros, Anadolu, 19 Mayıs, Belediyeevleri, Yersuvat, Küçükkırım ve Altıocak mahallelerinde bir araya gelen binlerce yurttaş, Kürdistan’daki katliamları kınamak amacıyla ses çıkarma eylemi için sokağa çıktı. Tencere, tava, davul, teneke ve düdüklerle ses çıkarma eylemi düzenledi. Ana caddelerde bir araya gelen halk, ellerindeki teneke, tava, pencere, davul ile ses çıkardı. Ceyhan’da polis saldırısı sonucu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

MERSİN

Mersin’in Akdeniz, Toroslar, Yenişehir ve Tarsus ilçelerine bağlı Güneş, Şevket Sümer, Gündoğdu, Yenipazar, Şahin Tepesi, Fahrettinpaşa, Mithatpaşa, Tozkoparan, Girne, Kemalpaşa, Bağlar ve Barbaros mahallelerinde bir araya gelen halk, Kürdistan’daki katliamları protesto etmek amacıyla ses çıkarma eylemi düzenledi. Ses çıkarma eylemlerinin yapıldığı mahalleleri polis ablukaya almasına rağmen yurttaşlar protestolarını sürdürdü. Tarsus’ta yapılan yürüyüşe polis saldırısı sonrası Adana-Mersin tren seferleri iptal edildi.

İSTANBUL

HDP Ataşehir İlçe Örgütü’nün çağrısıyla Kürdistan’daki kuşatma ve Cizre’de yaşanan vahşeti 1 Mayıs Mahallesi Karakol durağında yapacaklar basın açıklaması ile protesto etmek isteyen yurttaşlara, polis, tazyikli su, plastik mermi ve gaz bombaları ile saldırdı. “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganıyla polis saldırısını kınayan gençler, saldırılara karşı ara sokaklarda barikatlar kurdu.

HDP Gaziosmanpaşa İlçe Örgütü’nün çağrısıyla da Karayolları Mahallesi’nde bir araya gelen yüzlerce kişi, Kürdistan’daki kuşatma ve Cizre’deki vahşete karşı ses çıkarma eylemi düzenledi. Fatih Caddesi’nden Osmanbey Caddesi’ne kadar barış zinciri oluşturan yurttaşlar, “Bijî berxwadana Surê”, “Bijî berxwadana Cizîrê” sloganları attı. Caddeden geçen araçlar da korna çalarak, ses çıkarma eylemi yapan yurttaşlara destek verdi. Yine, evlerinde bulunan yurttaşlar da ışıkları açıp kapama eylemi yaparak ellerinde tencere ve tavalarla zulme karşı ses çıkardı.

HDP Kartal İlçe Örgütü de, Kartal Meydanı’nda yaptıkları basın açıklaması ise Cizre’ye ses verdi. “Zafer direnen halkların olacaktır” yazılı pankart açan yurttaşlar, “Kürdistan’da düşene, dövüşene bin selam” sloganını attı. Cizre’de devlet güçlerince gerçekleştirilen katliamı lanetleyen yurttaşlar, bir süre oturma eylemi yaptı.

MANİSA

Manisa’nın Turgutlu ilçesine bağlı Atatürk Mahallesi’nde bir araya gelen yurttaşlar, Cizre ve Sur’da süren direnişe destek olmak için ses çıkarma eylemi yaptı. Atatürk Mahallesi sokaklarında yürüyüş düzenleyen yurttaşlar, ellerine aldıkları teneke, çanak, tabak ve erbanelere vurarak ses çıkararak, “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana Cizire” sloganları attı. Kahveler Meydanı’nda son bulan eylemde kitleye hitaben konuşan HDP Turgutlu İlçe Eşbaşkanı Selahattin Dağlı, sürecin çözüme kavuşturulana kadar her gece eylem düzenleyeceklerini söyledikten sonra kitle dağıldı.

İZMİR

İzmir’in Menemen, Karabağlar, Konak, Bayraklı, Buca ve Bornava ilçelerine bağlı Eski Çamlık, Kadifakale, Doğanlar, Adatepe ve Onur ile Yamanlar mahallerinde yaşayan yurttaşlar, Kürdistan’daki katliamlara dikkat çekmek ve halkın sıkıyönetim direnişine destek vermek amacıyla gürültü eylemi yaptı. Evlerinde bulunan yurttaşlar, tencere ve tavalar çalıp, ışıklarını söndürerek direnişe destek olurken sık sık “Bijî berxwedan Surê/Cizîrê” sloganları attı.

ANKARA

KESK, DİSK, TMMOB ile Ankara Tabip Odası üyeleri, devletin Kürdistan’da devreye koyduğu savaş konseptini protesto etmek için Ankara Yüksel Caddesi’nde toplandı. ” İnsanlık Adına Ses Veriyoruz Susmuyoruz” pankartını açan kitle, sürekli “Bijî berxwedana Cizîrê” ve “Bijî berxwedana Kürdistan” sloganlarını attı. Kitle daha sonra Sakarya Caddesi’ne gelip sağlık emekçilerinin beyaz nöbeti ile birleşerek, basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklama yapan Eğitim Sen 5 Nolu Şube üyesi Aysun Gezen, “İnsanlık en son Cizre bodrumlarında seslendi, ölüyoruz diye” dedi. “Bodrum katında bize seslenen insanlar nerede” diye soran Gezen, katliamın derhal aydınlatılmasını istedi.

ANTALYA

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) çağrısıyla bir araya gelen yurttaşlar, Cizre’de gerçekleşen toplu katliamları protesto etti. Emek ve demokrasi güçlerinin de destek verdiği Atalos Meydanı’ndaki eylemde “Cizre’de insanlık ölüyor susmayacağız” pankartı açan kitle, sık sık “Katil devlet hesap verecek”, “Katil devlet Kürdistan’dan defol”, “Şehit namirin” sloganları attı. HDP Antalya İl Eşbaşkanı Zarife Atik, halkların birleşik mücadelesinin bu gidişata dur diyebileceğinin altını çizerek, “O yüzden yarın değil bugün, sonra değil şimdi daha güçlü şekilde harekete geçmek zorundayız” dedi. Açıklamanın ardından kitle sloganlarla eylemlerine son verdi.

ADIYAMAN

Şırnak’ın Cizre ilçesinde bir binanın bodrumunda mahsur kalan yaralıların devlet güçlerince katledilmesi Adıyaman’da gürültü ve oturma eylemiyle protesto edildi. DBP il binası önünde düzenlenen eyleme DBP ve HDP Adıyaman örgütleri, KJA ve Demokrasi Platformu üyelerinin yanı sıra yüzlerce kişi destek verdi. Yaklaşık yarım saat süren eylemde, “İnsanlık ve tarih katlediliyor”, “Cizre’de insanlık ölüyor” ve “Sur’da katliam var susma” dövizleri taşınırken, “Semsûr uyuma onuruna sahip çık”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” ve “Her yer Cizre her direniş” sloganları atıldı.

MALATYA

Malatya Barış Bloku, Cizre vahşetini İHD Şube binasında düzenledikleri basın toplantısıyla kınadı. Barış Bloku adına açıklama yapan İHD Malatya Şubesi Eşbaşkanı Gönül Öztürkoğlu, katliamın tarafsız ve bağımsız bir heyet tarafından soruşturulması, otopsi işlemlerini ise bağımsız hekimlerin yapmasının gerektiği talebinde bulundu. Katliamın sorumluların açığa çıkarılmasını isteyen Öztürkoğlu, “Katliamın unutulmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

MARDİN

Cizre ve Sur’da devam eden katliam politikalarına karşı Mardin’in Nusaybin ilçesinde özellikle direniş mahallelerinde sokaklara dökülen yüzlerce yurttaş, gürültü eylemi gerçekleştirdi. Sokaklara dökülen yurttaşlar barikatlar ardında, sokak aralarında yürüyüş gerçekleştirdi. Ellerine tencere, tava ve tabak alan yurttaşlar gürültü çıkararak, “Bijî berxwedana Cizîre”, “Bijî berxwedana YPS” sloganları attı. Yine yürüyüşe katılan kadınlar zılgıt çekerek katliamı protesto etti.

Mardin’in merkez Artuklu, Kızıltepe, Derik ve Dargeçit ilçelerinde saat 19.00 itibariyle evlerinin balon ve pencerelerine çıkan yurttaşlar, katliam politikalarını gürültü çıkararak protesto etti.

Mardin’in Derik ilçesinde KESK ve DİSK bileşenleri tarafından da yapılan protesto gösterisiyle Cizre vahşetine tepki gösterildi. Eğitim-Sen Derik Temsilciliği binasında yapılan eyleme açıklama yapan temsilci Ulaş Çelik, Kürdistan’da 1990’lı yılları aşan savaş politikalarının uygulandığını söyledi.

ŞIRNAK

Şırnak’ın İdil ilçesinde yurttaşlar evlerinin pencere ve balkonlarına çıkarak tencere ve tavalarla ses çıkararak, AKP hükümetinin katliamlarını protesto etti. Kadınlar ise zılgıt, alkış ve “Bijî berxwedana Cizîrê” ve “Bijî Serok Apo” sloganları ile sesini yükseltti.

ELAZIĞ

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) öncülüğünde Kürdistan’da yaşanan katliamlara ve Cizre ile Sur’daki devlet güçlerinin saldırılarına karşı DBP Elazığ il binasında başlatılan süresiz dönüşümlü açlık grevi 5’inci gününde devam ediyor. Açlık grevinin 5’inci gününde Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticileri devraldı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here