Anasayfa Haber Cizre’de, 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın ölümünden Devlet sorumlu.Hangi polisin kullanıldığının hiç bir...

Cizre’de, 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın ölümünden Devlet sorumlu.Hangi polisin kullanıldığının hiç bir önemi yok

Paylaş

Cizre’de, 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın katledilmesi ile ilgili tutuklanan H.V. isimli polisin cinayeti M.N.G. adındaki bir başka polisin işlediğini itiraf etmesi üzerine aile avukatı Filiz Ölmez, tüm sorumluların yargılanması için yeniden başvuru yapacaklarını söyledi.
680x680nc-srnk-27-02-15-nihat-kazanhan-malbat-parezer-bertek
Şırnak’ın Cizre ilçesinde toplamda 6 kişinin hayatını kaybettiği olaylar sırasında, 14 Ocak günü arkadaşlarıyla oyun oynarken katledilen Nihat Kazanhan’ın ölümüne ilişkin tutuklanan Mardin Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube’sinde görevli H.V. isimli polisin anlatımlarının yankıları devam ediyor. H.V’nin, Kazanhan’ın ölümüne yol açan silahın tetiğini kendisinin değil, M.N.G. isimli bir başka polis olduğunu ve olay sonrası boş kovanların karakolun bahçesine gömüldüğü yönündeki anlatımlarının yanı sıra ‘Biz bu dosyada kimsenin tutuklanmayacağını düşünüyorduk’ diyebilmesi bölgede, polis ve askerler tarafından yıllardır işlenen cinayetlerin arkasındaki korkutucu gerçeği de gözler önüne sermiş oldu. Verdiği ifadenin ardından tutuklu bulunan H.V. serbest bırakılırken, adını verdiği M.N.G. isimli polis ise önceki gün Ankara’da tutuklandı.

‘Yetkililer polisleri desteklememiş olsalardı çocuğumu katledemeyeceklerdi’

Ortaya çıkan bu durum üzerine Cizre Cumhuriyet Savcılığı’na tepki gösteren Kazanhan ailesi ve avukatları, tüm sorumlu polislerin tutuklanmasını istedi.

Daha ilk günden itibaren oğlunun katledilmesi görüntülerinin yetkililerin eline geçtiğini dile getiren baba M. Emin Kazanhan, fakat yetkililerin bu katliamı örtbas etmeye ve katilleri aklamaya çalıştığını söyledi. Baba Kazanhan, “Savcılık da, Emniyet yetkilileri de en başından beri ateş edenlerin kim olduğunu biliyorlardı. Zırhlı araçta kimlerin olduğunu, olayı örtbas etmek isteyenleri de biliyorlardı ama bilerek olayın üzerine gidilmedi. Olayı görenler var, kimin ateş eden görgü tanıkları vardı. Oğlumun katledildiği yerde hiçbir olay yaşanmamıştı. Görüntüler de her şey ortadadır. Oğlum öldürüldükten sonra çocuklar taş atmaya başlıyorlar. Nihat’ın katledildiği ana bakıldığında polislerin ne kadar rahat hareket ettiklerini görüyoruz. Bu rahatlıklarıyla kimseden minnet etmediklerini gösteriyor. Zaten polis H.V. ifadesinde anlatıyor, ‘katledersek de kimse bize bir şey yapmaz’. Onun ifadesinden çıkartıyoruz ki bu polisler birilerinin talimatı ve emirleri ile yapıyorlar ve onlara güvence de veriyorlar” dedi.
680x680nc-srnk-27-02-15-nihat-kazanhan-malbat-baba-bertek-m.emin-
‘Polise güvence verildi!’

Polis H.V’nin ‘tutuklanacağımızı bilmiyorduk’ ifadesinin özellikle üzerinde duran baba Kazanhan, “Demek bazı yetkililer bu polislere güvence, söz vermişler. Eğer yetkililer polislere güvence ve destek vermemiş olsalardı çocuğum ve diğer çocuklar öldüremeyeceklerdi” şeklinde konuştu.

‘Markete göndermeye bile gönlümün el vermediği oğlumu katlettiler’

Anne Ayşe Kazanhan ise polisin ifadesi ve daha önce çıkan görüntülere dikkat çekerek, “Devletin görüntüleri yayınlayan ve ortaya çıkaranlara ödül vermesi gerekirken cezalardan söz ediyor. Devlet katliamı yapanları cezalandırsın. Bu çocuk katliamların önünü alın artık. Markete kadar göndermeye bile gönlümün el vermediği çocuğumu, Nihat’ımı katlettiler. Allah kabul etmez” ifadelerini kullandı.
680x680nc-srnk-27-02-15-nihat-kazanhan-malbat-anne-bertek-ayse-
‘Biz polisin tahliyesine itiraz edeceğiz’

Ailenin avukatı Filiz Ölmez de olayla ilgili soruşturmayı yürüten Cizre Cumhuriyet Savcılığı’nın olayın tüm detaylarını açıklaması gerektiğini söyledi.

“Gizlilik” kararı olduğu gerekçesiyle soruşturma ile ilgili bilgiler kendileri ile bile paylaşılmazken, olay görüntülerinin medyaya verildiğine dikkat çeken Ölmez, “Tüm görüntüler, telsiz bağlantıları, talimatın kimlerden geldiği vb. her şey savcılığın elinde var. O zaman her şeyin açık şekilde yürütülmesi gerekir. Bu soruşturmaya ciddi yaklaşılarak, katledenler ve onlara yardımcı olanların yargılanması gerekir. Sadece bir polisin yargılanmasını kabul etmiyoruz. Örgütlü bir şekilde bu cinayet işlenmiştir. Biz polisin tahliyesine itiraz edeceğiz ve diğer tüm sorumluların da tutuklanması ve yargılanması için yeniden başvurumuzu yapacağız” dedi. ŞIRNAK (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here