Cizre’de 19 yaralı abluka altında ölüme bekletiliyor.

Paylaş

Cizre’de 7 gündür ambulans bekleyen 19 yaralının bulunduğu eve dönük saldırılar sürerken, yaralılardan Ferhat Karaduman’ın bilincini yitirdiği ve ağır yaralı 4 kişinin de her an yaşamını yitirebileceği belirtildi. HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, HDP’li milletvekillerinin İçişleri Bakanlığı’nda yapacakları görüşmenin ardından tekrar ambulans ve sağlık ekiplerini eve yönlendireceklerini söyledi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Cudi Mahallesi’nde bir evin bodrumunda 7 gündür ambulans bekleyen 19 yaralı ve hastaneye kaldırılamadığı için yaşamını yitiren 6 yurttaşın cenazesinin alınması için Cizre Belediyesi’ne ait ambulans ve gönüllü sağlık personeline dönük engellemeler devam ederken, yaralıların bulunduğu eve dönük bombalama da sürüyor.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Cizre Belediyesi’ne ait ambulans ve bakanlıkla yapılan görüşmelerin ardından görevlendirilen 3 gönüllü sağlık personelinin yaralıların bulunduğu eve gitmek için hazır bekletildiğini, HDP’li milletvekillerinin İçişleri Bakanlığı’nda yapacakları görüşmenin ardından tekrar ambulans ve sağlık ekiplerini eve yönlendireceklerini söyledi.

Yaralıların bulunduğu evin zırhlı araçlarla asker ve polislerle kuşatılmasına rağmen hala “çatışma yaşanıyor” mizanseni yaratılarak ambulansın mahalleye girmesinin engellendiğini belirten Sarıyıldız, yaralıların bulunduğu eve dönük bombalamanın devam ettiğini öğrendiklerini de söyledi. Yaralılarla yaptıkları son görüşmede bağırsaklarından yaralanan Ferhat Karaduman’ın artık bilincini kaybettiğini ve 4 ağır yaralının da ölümle yüz yüze oldukları bilgisini aldıklarını kaydeden Sarıyıldız, “4 yaralı her an yaşamını yitirebilir. O bölgede dün ya da bugün bir askerin yaşamını yitirdiği söyleniyor. O asker orada mı yaşamını yitirmiş belli değil. Şu an bodrumdan mesaj geliyor bodrumdakiler ‘bodurumun penceresinden askerin ayaklarını görüyoruz, zırhlı araç hemen karşımızda’ diyor. Zaten orası devlet güçlerinin denetiminde şu an. Gün boyunca çocukların bulunduğu binaya bomba atıldı. ‘Anneleri gitsin alsın gönüllüler alsın yaşam koridoru açın diyoruz’ ama bilinçli bir şekilde bir mizansenle bu engellenmeye çalışılıyor. Oradaki memur açık açık ‘ben bakanı tanımam’ demiş. Şu an içeride durum kötü. Yaralıların inleme sesinden başka ses gelmiyor” diye konuştu. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here