Anasayfa Haber Cizre’de 6 yaşındaki bir çocuk katledildi, Silopi ve Şırnak’ta çatışmalar yoğunlaştı,

Cizre’de 6 yaşındaki bir çocuk katledildi, Silopi ve Şırnak’ta çatışmalar yoğunlaştı,

Paylaş

Silopi’de saldırılar yoğunlaştı

 Sıkıyönetim saldırılarının 15 gündür devam ettiği Silopi’de devlet güçleri akşam saatlerinde saldırılarını yoğunlaştırdı. Başak ve Nuh Mahallesi’ne yaklaşık bir saattir aralıksız top atışları yapılıyor.

Halkın öz yönetim direnişine karşı sıkıyönetim saldırılarının 15 gündür sürdüğü Silopi’de akşam saatlerinde devlet güçleri ağır silahlarla mahallelere dönük saldırılarını arttırdı. Başak Mahallesi ve Nuh Mahallesi’ne yaklaşık bir saattir aralıksız olarak tanklardan top atışları yapılırken, özel harekat polisleri de mahallelere bomba atarlarla saldırıyor.

Halk ise tüm saldırılara rağmen attıkları “Bijî Berxwedana Silopi” sloganıyla direnişi yükseltiyor.

 Şırnak’ta şiddetli çatışmalar başladı

Şırnak kent merkezinde bulunan Dicle Mahallesi’ni zırhlı araçlarla ablukaya alan polis ve asker mahalleye ateş açmaya başladı. Saldırılara öz savunmalarını gerçekleştiren gençlerin karşılık vermesi üzerine çatışmalar başladı.
Günlerdir öz yönetim direnişlerinin sürdüğü Cizre ve Silopi için ayakta olan Şırnak kent merkezine yönelik devlet güçlerinin saldırıları da devam ediyor. Akşam saatlerinden itibaren Dicle Mahallesi’ni üç koldan kobra ve kirpi tipi zırhlı araçlarla ablukaya alan polis ve asker mahalleye bombaatar ve ağır silahlarla saldırıyor. Saldırıya, barikat ve hendeklerin başında nöbet tutan gençlerin öz savunma ile karşılık vermesi üzerine başlayan çatışmalar şiddetli şekilde devam ediyor. Mahalle üzerinde insansız hava araçları ile keşif uçuşları da yapılıyor. Halk ise saldırılar üzerine tava ve tencerelerle sokağa dökülerek ses çıkarma eylemine geçti. Halkın ses çıkarma eylemi saldırılara rağmen zılgıt ve sloganlar eşliğine sürüyor .
Cizre’de saldırılarda 1 çocuk daha katledildi

 Sıkıyönetimin 15 gündür sürdüğü Cizre’de saldırılarda 1 çocuk daha katledildi. 6 yaşındaki Hüseyin Selçuk özel harekat polisleri tarafından açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi.

Sıkıyönetim saldırılarının 15 gündür devam ettiği Cizre’de devlet güçlerinin saldırıları 1 çocuğun canını daha aldı. 6 yaşındaki Hüseyin Selçuk isimli çocuk Cudi Mahallesi Merdan Sokak’taki evini önünde özel harekat polislerinin açtığı ateş sonucu kafasına aldığı kurşunla yaşamını yitirdi. Selçuk’un cenazesi önce Cizre Devlet Hastanesi’ne ardından da Şırnak Devlet Hastanesi Morgu’na gönderildi.

Cizre’de 14 Aralık gününden bu yana süren sokağa çıkma yasağı ile birlikte devlet güçlerinin devam eden saldırılarında aralarında anne karnında bir bebek ve 3 aylık Miray İnce’nin de bulunduğu 23 sivil katledildi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here