Paylaş

Özgürlükçü Sol Haber : İdris Baluken yaptığı açıklamada “AKP Cizre’de yeni bir Madımak yaşattı HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, Cudi Mahallesi’nde bir eve yönelik bombardıman sırasında çıkan yangına giden itfaiyelerin AKP hükümeti tarafından engellendiğini belirtti, “Cizre’de yeni bir Madımak yaşandı” dedi.

Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Cudi Mahallesi’nde bir binada bombardıman nedeniyle çıkan yangında 9 insan yanarak can verdi. Binadaki yangın söndürülmezken, 25 kişi ise bodrum katına sığındı.

HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, AKP hükümetinin itfaiyenin yangını söndürmek için gidişini engellediğini belirtti, “Cizre’deki yangına itfaiyenin gitmesini engelleyen AKP hükümeti büyük  bir katliam yaptı. Cizre’nin içinde yeni bir Madımak yaşandı” dedi.

Bina içindeki 9 kişinin yaşamını yitirdiğini, 25 kişinin ise ağır yanıklarla binada bulunduğunu kaydeden Baluken, twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:  “Ambulansların yaralıları alması için Sağlık Bakanlığı ile görüştük. Kaybedilecek her saniye yeni can kaybı demek. Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanları da yanan  bina içinde bulunuyor ve onlarla konuştum. Onlarin da infaz edilme riski var. İçeridekilerin tamamı silahsız ve acil hastaneye nakledilmeleri gerekir. Artık ambulans ve itfaiye için bile pazarlık yapan bir zihniyet var. Vahşet bodrumundan haber beklerken Cizre Madımak’ı ile karşılaşmak! İnsanlığını yitirmiş katil bir zihniyet kol geziyor maalesef Cizre’de. Şu anda da Cizre Madımak’ını bombalamaya başlamışlar. Ambulanslar yerine bombalar gönderiliyor.”

Aralarında yaralıların da bulunduğu 37 kişinin mahsur kaldığı ikinci bir binada top atışları nedeniyle çıkan yangında 9 kişi yanarak can verdi

Cizre’de aralarında yaralıların da bulunduğu 37 kişinin dün bodrumunda mahsur kaldıkları         binada top atışları nedeniyle çıkan yangında 9 kişi yanarak can verdi. Katliama ilişkin bilgi veren ve binada bulunan Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç, dünden bu yana aralarında ağır yaralıların da bulunduğu 37 kişi ile birlikte bulundukları bodrumun üst katlarının yoğun top atışları nedeniyle yandığını ve bodruma isabet eden topun açtığı delikten yangının bodrumun bir odasına da sıçradığını ve bu odada kalan durumları ağır 9 yaralının yanarak can verdiğini söyledi. Bodrumda yangının son bulduğunu fakat binanın 3 ve 4’üncü katında hala dumanların yükseldiğini belirten Tunç, “Diğer 28’i yaşıyor ama aralarında yananlar da var. Bu şartlar altında bir gün daha yaşayamazlar. Diş macunu vardı onları sürdük yaralarına. Yukarı yanarken havan topunu delik açması ile içeri yangın sıçradı. Ve bir odada bulunan 9 ağır yaralı yandı. 4-5 damacana vardı. Arkadaşlarımızın üstüne döktük. Bodrum katı iki daireden oluşuyor. Biz diğer daireye geçtik. Havan topu atışları devam ediyor. Evin önünde zırhlı araçlar dolaşıyor. Bu zamandan sonra yaşamımızı yitirirsek infazdır” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here