” Cizre’de insanlık öldürüldü. Biz de insanlığı yeniden dirilteceğiz”

Paylaş

Devletin vahşi biçimde insanları katlettiği, evleri ise yakıp yıktığı Cizre’nin yaralarını sarmak için dört bir yandan gönüllüler ilçeye geliyor. Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği aracılığıyla başlatılan kampanya için Muğla’dan Cizre’ye gelen Hürriyet Karadeniz, “Cizre’ye el uzatın. Cizre’de insanlık öldürülmüş. Biz de insanlığı yeniden dirilteceğiz” dedi.

Yaralarını sarmayı sürdüren Cizre halkı, bu dönemde en çok da dayanışmaya ihtiyaç duyuyor. Yasağın hemen kalkması ardından Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ilçeye gelerek çalışmalarına başladı. Bir çok kentten de dayanışmaya gelen yurttaşlar dernekle birlikte çalışmalara destek veriyor. Cizre halkının yanında olmak için Muğla’dan gelen Hürriyet Karadeniz, “Üç gün önce geldim. Cizre’yi gezdim, gördüm yıkımı. Buradan barbarlar sürüsü geçmiş. Öyle hissettim. Cizre’nin gerçekten çok ciddi bir dayanışmaya ihtiyacı var. O yüzden herkesin buraya elini uzatması gerekir” dedi.

680x350cc-cizre-
‘Yaraları beraber sarmalıyız’

Batıdaki tüm kadınlara seslenen Karadeniz, Cizre’ye el uzatılması çağrısı yaptı. “Cizre’de insanlık öldürülmüş. Biz de insanlığı yeniden dirilteceğiz” diyen Karadeniz, neler yapılabileceğini şöyle özetledi: “Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne ulaşarak ya da kardeş aile kampanyasına destek vererek buradaki insanlarla dayanışmada bulunabilirsiniz. Bulunduğunuz yerlerde gıda yardımı toplayıp gönderebilirsiniz. Barış istiyorsak ve birlikte yaşamak istiyorsak hepimiz el ele verip Cizre’deki yaraları beraber sarmalıyız.”

‘Yakında ve uzakta fark etmez’

Cizre’deki vahşeti medya aracılığıyla gördükten sonra İstanbul’dan kalkıp ilçeye gelen Kürşat Suskan ise “Cizre’deki vahşeti gördükten sonra İstanbul’da kalmamın bir anlamının kalmadığını anladım. Sonra Rojava Derneği’ni tanıdım ve iletişime geçtim. O şekilde Cizre’ye geldim” diye konuştu.

Cizre’ye gelen yardımları ayrı ayrı paketleyip depoya yerleştirdiklerini anlatan Suskan, “Daha sonra gelen araçlarla gıdaları yükleyip mahallelere götürüp ev ev dağıtıyoruz. İmkanı olan herkes bu dayanışmanın içinde yer alsın. Cizre’deki yaraları büyük bir dayanışma örneği göstererek ortadan kaldıralım. Yakında ve uzakta fark etmez. Bütün gençlerin bu dayanışma içerisinde bulunmaları çağrısı yapıyorum” diye seslendi.

‘Gelin yardım etmesiniz de konuşun, dertleşin’

Mardin’den gelen Maria Engin Ağaoğlu da, Cizre’de yaşananları görmek için geldiklerini anlatarak, “Sadece Kürt halkının değil, bütün halkların Cizre ile dayanışma içinde olması gerekiyor. Burada bir katliam yaşandı. Tüm herkesi dayanışmaya çağıyorum” dedi.

Yine Mardin’den gelen üniversite öğrencisi Arzu Tek ise şöyle konuştu: “Kendi aramızda topladığımız yardımları bizzat dağıtmak için geldik. Toplumda bir farkındalık yaratmak için geldik. Ben gelmeden önce Cizre’de böyle bir manzara ile karşılaşacağımı tahmin etmemiştim. Buradaki halkın sadece erzak değil, konuşmaya da ihtiyacı var. Gelin yardım etmeseniz de konuşun, dertleşin” diye ifade etti. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here