Cizre’de karargah evlerde 4 ülkeye ait paralar bulundu!

Paylaş

Cizre’nin Sur Mahallesi’nde devlet güçlerince karargah olarak kullanılan 5 katlı bir binada Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya ve Macaristan’a ait paralar bulundu. Söz konusu paraların bulunması Türkiye’nin özyönetim alanlarına yönelik saldırılarda “El Kaide bağlantılı çeteleri kullandığı” yönündeki iddiaları da bir kez daha gündeme getirdi.

Devlet güçlerinin Şırnak’ın Cizre ilçesine yönelik saldırılarda El Kaide menşeli çeteci grupları kullandığına dair bulgular ortaya çıkmaya devam ediyor. Cizre’nin Sur Mahallesi’ndeki üçüncü “vahşet bodrumu”nun yakındalarında yer alan ve devlet güçlerince karargah olarak kullanılan 5 katlı bir binada Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya ve Macaristan’a ait paralar bulundu.
Binayı kullanılamaz hale getiren çeteler evin duvarlarına da ırkçı ve cinsiyetçi yazılar yazdı.

Yabancı ülkelere ait paralar bulundu

Bina sahipleri devlet güçlerinin çekilmesinden sonra evlerine döndüklerinde, geride bırakılan enkazın arasında yabancı ülkelere ait madeni para ve kağıt banknotlar buldu. Devlet güçlerinin karargah olarak kullandığı yerlerde boş kovan ile bomba atar kapsüllerinin arasında bulunan ve üzerinde “United Arab Emirates”, “Forient”, “PYJIb”i “BANK POCCHII” ve Suriye lirasının bulunması, Türk devletinin Cizre’de çeteleri kullandığına dair iddiaları güçlendirdi.

Söz konusu madeni ve kağıt paralar incelendiğinde bu paraların Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Macaristan’a gibi ülkelere ait paralar olduğu anlaşılıyor.
Öte yandan söz konusu paraların arasında Rus rublesinin de bulunması da “Çeçenistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Azerbaycan gibi ülkelerden çeteler mi getirildi?” sorusunu beraberinde getirdi.

Evde bira kasaları da var

Binanın duvarlarında Kürtlere hakaretlerin yağdırıldığı ırkçı ve cinsiyetçi birçok yazılamanın olduğu görülüyor. Ayrıca boş kovanların olduğu yerde hava birliklerinin kullandığı bir mont ile yağmurluk ve çok sayıda bira kasasının bulunması dikkat çekti.

Yine Sur Mahallesi’nde devlet güçleri ve onlara bağlı çetelerin işgal ettiği evlerde pencere önlerine yerleştirilmiş kum torbalarından oluşan mevziler hala duruyor. Karargah olarak kullanılan hemen hemen bütün evlerde eşyaların tahrip edildiği ve bazı bölümlerinin yakıldığı görülüyor.

‘Türkmen taburu iddiaları gündeme gelmişti

Kente yönelik saldırıların sürdüğü günlerde de söz konusu bölgede yerleştirilen gücün “Türkmen taburu” olduğu yönünde birçok iddia gündeme gelmişti. Ayrıca devlet güçlerinin telsizler üzerinde zaman zaman Arapça ve Azerice’ye yakın bir dille konuştukları belirtilmişti.

Eski çete emiri itiraf etmişti

Rojava’ya yönelik saldırılarıyla bilinen ve El Nusra’nın “terör listeleri”nden çıkmak için kurduğu paravan örgüt Ehrar El-Şam’ın eski bir emiri olan M.E.Z., 17 Şubat’ta ajansımıza konuşarak, 750 çetecinin MİT organizasyonuyla Türkiye’ye geçirildiğini ve Kürdistan’daki saldırılarda kullanıldığını söylemişti. Eski çete emiri M.E.Z., 6 ay önce Tel Rifat kasabasında MİT öncülüğünde DAİŞ, Nusra, Ehrar El Şam ve Sultan Murat Tugayı başta olmak üzere 12 çete örgütünden 750 kişilik özel bir ekibin oluşturulup Kuzey Kürdistan’a geçirildiğini ve Sur, Nusaybin, Cizre, Silopi gibi kuşatma altındaki kentlerde savaştırıldığını söylemişti.

Birimin adı: Quwetil Eswed

M.E.Z., MİT’in yaptığı görüşmeler sonucunda, DAİŞ, El Nusra, Ehrar El Şam, Sultan Murat Tugayı, Cephe El Şamiye, Feteqim Kema Umirt, Siqur El Cebel, Fewca 1, Nurettin Zenki, Ceyş El İslam, Ceyş El Mucahidin, Feylek Şam, El Sefwa Taburları, Ebû Emara Taburları, El Şerkiye Devrimcileri Birliği, El Yermuk Tugayı, 16 Fırka, Ehrar Suriye gibi iri ufaklı çete grupların üyelerinden oluşan 750 kişilik bir birim oluşturulduğu belirtmişti.
Oluşturulan birimin adının Quwetil Eswed olduğunu itiraf eden M.E.Z., “Bunlar zaten daha önce devletler tarafından Tel Rifat ile Karkakamış’ta eğitim kamplarında askeri eğitim gören kişilerdi” demişti. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here