Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL-Dün gece Cizre’de birden fazla yere yapılan baskın sonucunda çok sayıda ölüm yaşandığı basına yansımıştı. Çeşitli kaynaklardan yapılan açıklamalarla baskın sırasında çoğu yaralı ve bir kısmı da uzun süredir enkaz altında olan onlarca kişinin ölümünde infaz iddiaları gündeme geldi.

Ölü sayısını düşürme yarışına girdiler

Başta devletin resmi kanalı TRT olmak üzere, iktidar yanlısı yayın yapan yandaş medya, şimdiye kadarki bütün çatışmalarda öldürülen ve PKK’li olduğu iddia edilen kişi sayısını mümkün olduğunca yüksek göstermeye gayret ederken, dün gece servis edilen haberlerden sonra ağız değiştirme telaşına girdi. TRT ilk haberinde öldürülen kişi sayısını 60 olarak açıklarken Şırnak Valisi yaptığı açıklamada bu sayıyı 10 olarak ifade etti.

TRT haberini yayından kaldırdı

TRT Haber, dün gece saatlerinde (7 Şubat 2016) televizyonda “son dakika” bandıyla duyurduğu ve internet sitesinde de yayımladığı, “Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde yaralıların bulunduğu belirtilen bodrum kata düzenlenen operasyonda 60 PKK mensubunun öldürüldüğü” iddiasına ilişkin haberini internet sitesinden kaldırdı.

Bölge’deki Cizre’deki gelişmeleri yakından izleyen çeşitli kaynaklar, sosyal medya üzerinden yaptıkları açıklamalarda yandaş medyadaki bu tutum değişikliğinin nedeninin Cizre’deki vahşet sonrasında katliama yönelik tepkilerin büyümesi olduğunu belirttiler.

“30’a yakın kişi yanmış halde bulundu”

Cizre’de bulunan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, bir binada mahsur kalan onlarca kişinin devlet güçleri tarafından katledilerek vahşi bir katliam yapıldığını söyledi.

Cizre’den ANF’ye bilgi veren Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız, “Bir binada 30’a yakın kişinin yanmış halde bulundu. Bedenlerinde kurşun izi yok” dedi.

Yapılan katliama ilişkin henüz detayların kendilerine ulaşmadığını belirten Sarıyıldız Cizre’deki son duruma ilişkin şu bilgileri verdi: “Binaların ikincisinde çoğu yaralı 62 insan olduğu bilgisi mevcuttu bizde. Onlarcasının katledildiği kesin. Zaten daha önce 9 kişi yakılarak katledilmişti. Bir çocuk kapıda infaz edilmişti. Katledilenlerin cenazeleri de bu binada bulunuyordu. Şimdi de Petrol’ün arkasındaki evde 30’a yakın kişinin yanmış halde bulunduğu ve bedenlerinde kurşun izi olmadığı bilgisi bize ulaştı.”

“Vahşetin boyutu hakkında bilgi alamıyoruz”

HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encü ise twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “Şu açık ve nettir Cizre’de bir vahşet uygulanmış. Vahşetin boyutu hakkında bilgi alamıyoruz.” dedi.

Diğer yandan, Cizre Devlet Hastanesi personelini bir odaya kapatan polisin, infaz ettiği yaralıların cenazelerini hastaneye getirdiği öğrenildi. Polisin sabah saatlerinde de hastaneden çok sayıda ceset torbası aldığı belirtildi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here