Cizre’deki yaralılar için İçişleri Bakanlığı önünde eylem

Paylaş

 

ANKARA – Cizre’de 18’i ağır 25 yaralı ve 3 ölümünün bir binanın bodrum katında bekletilmelerine dikkat çekmek için Halkevleri İçişleri Bakanlığı önüne eylem yaptı.

Halkevleri, Cizre’deki yaralıların bekletilmesi nedeniyle İçişleri Bakanlığı önünde eylem gerçekleştirdi. Cizre’de 18’i ağır 25 yaralı ve kan kaybında ölen 3 cenazenin 5 katlı bir binanın bodrum katında bekletilmelerine karşı İçişleri Bakanlığı önünde giden Ankara şubelerinden birer temsilci, Bakanlık önünde açıklama yaptı. Halkevleri Bölge Temsilcisi Candaş Türkyılmaz’ın okuduğu açıklamada, Cizre’de insanların bir yandan katledildiği bir yandan da yaralıların tedaviden mahrum bırakıldığını belirtilerek, Sağlık Bakanlığı’nın da sorumluluğunu yerine getirmemesi nedeniyle yaralıların tedavi edilemediği vurgulandı.

7 Haziran’dan bu yana Cizre, Silopi, Sur, Silvan ve Dargeçit’te başlatılan sokağa çıkma yasakları sonucunda insanların yaşam, barınma ve sağlık hakkının gasp edildiği insanca yaşam hakları ellerinden alındığı belirtilen açıklamada, “Savaşın değil barış inşa edildiği bir ülke için yetkilileri acilen göreve çağırıyoruz” denildi. Açıklamanın ardından Halkevciler, “Saray savaş, halklar barış istiyor” sloganıyla İçişleri Bakanlığı önünden ayrıldı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here