Anasayfa Forum Cizre’den İstanbul’a Newroz

Cizre’den İstanbul’a Newroz

Paylaş
 Bugün birçok merkezde “Newroz direniştir, halkların faşizme karşı baharıdır” sloganıyla Newroz kutlamaları yapılıyor. Diyarbakır’dan Cizre’ye, Hakkari’den İstanbul’a, Urfa’dan Mersin’e, Van’dan Adana’ya, Ankara’dan Mardin’e Newroz kutlamalarını, etkinlikleri

 


Van

Sabahın erken saatlerinde on binlerce kişi Newroz’un kutlanacağı Van Kalesi eteklerinde bulunan Newroz Parkı’na gelmeye başladı.

Alana gelen Vanlılar, birçok noktada polis kontrolünden geçerken, polisin yoğun önlemler aldığı ve helikopterlerle havadan izlediği Newroz alanı, HDP ve DBP bayraklarıyla süslenirken, sahneye “Newroz pîroz be” ve “8 Mart’tan Newroz’a özgürlük için alanlardayız” pankartı asıldı.


Diyarbakır

Diyarbakır’da saat 11.00’de Newroz Parkı’nda başlayacak kutlama için on binlerce kişi sabahın erken saatlerinden itibaren alana giriş yapmaya başladı.

Yöresel kıyafetleri ile Newroz alanına yürümeye başlayanlar kendilerine eşlik eden davul zurnalarla Newroz’un ilk halaylarını çekti.

MA’nın haberine göre kentte okullar da Newroz nedeniyle boş kaldı. Ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri de okula gitmeyerek gruplar halinde alana yürümeye başladı.

Newroz alanı her yıl olduğu gibi bu yıl da sarı, kırmızı ve yeşil renklerle donatıldı. Alanın dört bir yanına Kürtçe’nin yanı sıra farklı dil ve lehçelerde “Newroz pîroz be” yazılı pankartlar asıldı.

Alanda ayrıca “Halkın iradesi gasp edilemez”, “Bu böyle gitmez, kadınlar izin vermez”, “Faşizm kaybedecek halklar kazanacak” pankartları yer alıyor.

Newroz alanına girmek isteyenler alanda polis tarafından yapılan aramanın ardından 5 arama noktasından giriş yapıyor.

Platformdan çalınan parçalar eşliğinde halay çeken kitlenin sayısı her geçen dakika artıyor.

Saat 11.00’da başlayacak etkinlikte ilk önce Tertip Komitesi’nin açıklaması yapılacak. Kutlamada DTK Eş Başkanı Bedran Öztürk, görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk ve HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan konuşacak.

Kutlamda Bandista, Helime Ömeri ve Xero Abbas sahne alacak.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here