Anasayfa Forum Clara Zetkin Ödülü HDP Vekili Feleknas Uca’nın

Clara Zetkin Ödülü HDP Vekili Feleknas Uca’nın

Paylaş

HDP vekili Feleknas Uca, Almanya Sol Parti’nin verdiği 7. Clara Zetkin Ödülü’nü Berlin’deki ödül töreninde alacak.

HDP Diyarbakır milletvekili Feleknas Uca, Almanya Sol Parti (Die Linke) tarafından verilen Clara Zetkin Onursal Kadın Ödülü’ne layık görüldü.

Die Linke, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün politik boyutunu kamuoyuna tekrar hatırlatmak için 2007 yılından beri iki yılda bir, toplumda ve siyasette üstün başarı sağlayan kadınlara Clara Zetkin Ödülü veriyor.

Kadınların yaşam koşullarını düzeltmeye ve toplumdaki kadın erkek eşitliğini sağlamaya yönelik bir projeye verilen ödül, daha adil bir toplum için kendi yetenek ve güçlerini ortaya koyan kadınların toplumdaki ayak direten ve kişisel çıkar gözetmeyen adanmışlıklarına dikkat çekmeyi ve bunu desteklemeyi hedefliyor.

HDP vekili Feleknas Uca, 7. Clara Zetkin Ödülü’nü 3 Mart Cuma saat 19:00’da Berlin’de düzenlenecek törenle alacak.

Feleknas Uca hakkında

1976’da Aşağı Saksonya Eyaleti’nde Yezidi Kürt bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 30 Ocak 2005’teki Irak seçimlerine kadar dünyadaki tek Yezidi milletvekiliydi.

22 yaşındayken Almanya’daki Sosyalist Demokrat Parti’nin listesinden Avrupa Parlamento milletvekilliğine seçildi. 1999’dan 2009’a kadar bu görevi yürüttü. 1999-2004 yılları arasında Avrupa Parlamentosu Kültür, Eğitim, Medya ve Fırsat Eşitliği komitesindeydi. Ayrıca Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento üyesiydi.

7 Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde HDP Diyarbakır milletvekili seçilen Uca, Batman’dan seçilen Ali Atalan ile birlikte TBMM’deki ilk Ezidi milletvekili oldu. 1 Kasım 2015’te tekrarlanan seçimlerde de milletvekili seçildi.

Şu anda 26. Dönem Diyarbakır milletvekili olarak görev yapıyor.

8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü

Feminist ve sol kanattan milletvekili Clara Zetkin, 1910 yılında Kopenhag’da II. Enternasyonale bağlı sosyalist kadınların yaptığı Uluslararası Kadınlar Konferansında, 8 Mart 1857’da ABD’de grev sorasında çıkan yangında ölen işçi kadınların anısına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını önermişti.

Kadınlar Günü’nün resmen 8 Mart olarak saptanması ise, 1922’deki III. Enternasyonal’de yine Clara Zetkin’in önerisiyle gerçekleşti.

İki dünya savaşı yılları arasında bazı ülkelerde kutlanması yasaklanan Kadınlar Günü, 1960’ların sonunda ABD’de kutlanmaya başlandı.

Birleşmiş Milletler (BM), 16 Aralık 1977’de 8 Mart’ın tüm kadınlar için Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı. (DG/ÇT

Bia

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here