Anasayfa Haber Çocuk Cezaevi’ndeki ‘mavi oda’da kan izleri tespit edildi

Çocuk Cezaevi’ndeki ‘mavi oda’da kan izleri tespit edildi

Paylaş

Aliağa Şakran Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda inceleme yapan avukatların hazırladığı raporda, cezaevinde “mavi oda” olarak bilinen süngerli oda da kan izlerine rastlandığı belirtildi. Cezaevi idaresi ise, çocukların tuvalet taşına çarparak kendilerini yaraladığını öne sürdü.

İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi Yönetim Kurulu üyesi avukatlardan oluşan heyet, Aliağa Şakran Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndaki işkence ve cinsel taciz iddialarına ilişkin cezaevinde inceleme yaptı. Heyetin hazırladığı raporda, cezaevinde birebir görüşme yapılan çocukların kısa cevaplar verdiği ve tedirgin olduklarına dikkat çekildi. Raporda, cezaevinde olay çıkaran mahkumların sakinleştirmek için bekletildiği “mavi oda” olarak bilinen süngerli oda da kan lekelerine rastlanıldığı ifade edildi.

Çocukları tuvalet taşı yaralamış!
680x680nc-izm-10-04-15-cezaevi2
Raporda, heyet üyelerinin, cezaevi yetkililerine kan lekelerini sordukları, cezaevi yetkililerin ise çocukların tuvalet taşına çarparak kendilerine zarar verdiği iddia edildi. Cezaevi yetkilileri ayrıca çocukların tuvalet taşından kopardıkları parçalarla da duvar ve yerleri kazarak yazı yazdığını öne sürdü. Raporun sonuç bölümünde ise, çocuk cezaevlerinin adalet sistemine aykırı olduğu ifade edilerek, “Çocuk ceza infaz kurumları, çocuk adalet sistemine aykırıdır. Çocuk, ceza yargılamasının objesi olamaz. Çocuk adalet sisteminin amacı, çocuğu yargılamak ve dört duvar arasına kapatmak değildir. Çocuğu suça iten sebepleri araştırmak, ortadan kaldırmak ve suça karışan çocuğu rehabilite etmektir. Bu yönde ceza yasalarının revize edilmesi, çocuk ve genci rehabilite edip topluma kazandırmaya yönelik kurum ve kuruluşların oluşturulması gerekmektedir” denildi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here