Anasayfa Kültür-Sanat Çocuklar için Engelsiz Filmler

Çocuklar için Engelsiz Filmler

Paylaş

 

Ankara Engelsiz Filmler Festivali çocuklara yönelik güçlü bir programla 21 Nisan’da başlayacak. Filmlerin tümü sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazı ile erişilebilir mekanlarda gösterilecek. BİA Haber Merkezi’nin haberine göre

Ankara Engelsiz Filmler Festivali çocuklar için hazırladığı ve tümünü sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazı ile erişilebilir mekanlarda göstereceği film seçkisiyle görme, işitme ve ortopedik engeli bulunan çocukların görebilen, duyabilen yaşıtlarıyla birlikte film izlemelerine imkan sağlayacak.

Otizm dostu gösterim

Benzer şekilde bu sene ilk kez düzenlenen Otizm Dostu Gösterim’de ise otizm spektrum bozukluğu olan çocuk ve gençler yakınları ile birlikte film izleyebilecek.

Bu özel gösterim kapsamında Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2 adlı canlandırma film, loş bir salonda, ses seviyesi düşük tutularak gösterilecek. Seans öncesi herhangi bir tanıtım filmi ya da reklam gösterilmeyecek; seyirciler gösterim sırasında salonda yiyecek ve içecek bulundurabilecekler ve salonda diledikleri gibi hareket edebilecekler.

Otizm Dostu Gösterim 23 Nisan’da, saat 10.00’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek.

Film seçkisi

Festivalin bu seneki film seçkisinde Yunan mitolojisi ve Kuzey ülkelerinin masallarından esinlenen Cesur Tavşanın Sihirli Macerası ve yaşadığı adaya dev bir maymun şeklinde bir kumarhane inşa etmeye başlayan Carlo ile plaj devriyesi Marco arasındaki mücadeleyi anlatan Kahraman Maymun gibi filmler var.

Muhtemelen programın en fazla ilgi görecek filmlerinden biri ise Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2 olacak. Binicisi Hıçkıdık gibi engelli olan ejderha Dişsiz’in maceralarını anlatan film don dönem çocukların favorileri arasında yer alıyor.

İki farklı kasabada yaşayan Rimolar ve Zimolar’ın dargınlık hikayeleri üzerine kurulu, Türkiye’nin ilk kukla çocuk filmi Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış da programda bulunuyor.

Canlandırma atölyesi

Çocukların sinema alanında bilgi ve becerilerini geliştirmek için düzenlediği Canlandırma Atölyesi’nde ise engelli çocuklar bir canlandırma filmin nasıl üretildiğini öğrenecek. Atölyede çocukların kendi kısa canlandırma filmlerini yapmaları da amaçlanıyor.

9-12 yaş grubundan 12 işitme engelli çocukla yapılacak atölyede çocuklar duygularını ifade etmenin sıradışı ve eğlenceli yollarını, sanat terapisi yöntemiyle keşfedecek, animasyon tekniğiyle canlandıracak.

Eğitmenliğini canlandırma sanatçısı Işık Dikmen ve sanat terapisti Ezgi İçöz’ün yapacağı atölye çalışmasında katılımcılar, hissettiklerinden yola çıkarak yaratıcı hikayeler oluşturacak. Oyun ve dansla tanımladıkları duygu durumlarından karakterler yaratıp bu karakterleri canlandırarak kısa animasyon denemeleri gerçekleştirecek.

23 Nisan’da Ulucanlar Cezaevi Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek atölye çalışması ücretsiz. Atölyeye başvuru ve ayrıntılı bilgi için event@puruli.co adresine mail atmak yeterli.

26 Nisan’da sona erecek Ankara Engelsiz Filmler Festivali’nde tüm gösterim ve etkinlikler ücretsiz olacak. (YY)

* Festival hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here