Anasayfa Haber Çocuklar katledilen arkadaşlarının fotoğraflarını taşıdı

Çocuklar katledilen arkadaşlarının fotoğraflarını taşıdı

Paylaş

 Dayîken Şemiye, 1994 yılında kaybedilen Mehmet Emin Özalp ve Nurettin Erşek’in akıbetini sorarken, eylemde Cizre’deki sıkıyönetim sırasında katledilen çocukların fotoğraflarını ise çocuk arkadaşları taşıdı.
Dayikên Şemiyê, katledilen ya da kaybedilen yakınlarının akıbetlerinin araştırılması ve faillerin bulunup yargılanması için 355’inci haftada Şırnak’ın Cizre ilçesinde bir araya geldi. Kayıp yakınları, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü nedeniyle ellerinde karanfillerle Sanat Sokağı’na geldi. Cizre’de 9 günlük sıkıyönetim döneminde katledilen yurttaşların ailelerinin de hazır bulunduğu eylemde, katledilen çocukların fotoğraflarını ise çocuk arkadaşları taşıdı. 

srnk-31-10-15-cizre-dayiken-semiye-355hafta3
‘Mezarlık bombalayan iktidar’

Eylemde konuşan İHD Cizre Temsilcisi Abdulkerim Pusat, ülkede ağır bir savaş olduğunu ve her gün ölümlerin yaşandığını söyledi. İktidarın bu savaşı durdurabilmek için hiçbir girişimde bulunmadığını belirten Pusat, “Bu iktidar, tarihe mezarlık bombalayan bir iktidar olarak tarihe geçecek. Hiçbir dünya savaşında AKP iktidarın yaşattıkları yaşanmış değil. Hiçbir savaşta ölüler sürüklenmedi. Ahlakın dip yaptığı bir dönemdeyiz. Bir an önce savaşın son bulmasını istiyoruz. Bu seçimin barışa vesile olmasını diliyoruz” dedi.

‘Köye gittiler, dönmediler’

 

srnk-31-10-15-cizre-dayiken-semiye-355hafta1

MEYA-DER yöneticisi Veysi Durgut ise, 1994 yılında Şırnak’ın İdil ilçesinde çobanlık yaparken kaybedilen Nurettin Erşek ve Mehmet Emin Özalp’ın hikayesini anlattı. Erşek’in koruculuk dayatmasına karşı Cizre’den İdil’in Hendek köyüne taşındığını ve Hendek köyünün de yakılması sonucu İdil’e taşındığını belirten Durgut, “Erşek, 25 Eylül 1994 yılında Fîlê (Bereketli) köyü yakınlarında koyunlarının bazılarını kaybedince Mehmet Emin Özalp isimli bir diğer çobanla birlikte Filê (Bereketli) köyüne gitti. Köye gitmeden önce Hespıst köyü muhtarı her iki çobana, Filê köyünün Hizbullahçıların köyü olduğunu ve dışarıdan giden herkesi öldürdüklerini söyledi ancak, Erşek ve Özalp ‘Bize bir şey olmaz’ diyerek köye gitti ve kendilerinden bir daha haber alınamadı” dedi. Görgü tanıklarının köyün girişinde bulunan 2 korucunun Özalp ve Erşek’i zorla köyün içerisine doğru götürdüğü gördüklerini belirten Durgut, “Erşek ve Özalp’ın eşleri, her ikisinin üzerinde fazladan para bulunduğunu ve bu yüzden Hizbullahçılar tarafından katledilmiş olabileceğini düşünüyor” dedi.

Durgut, Erşek ve Özalp’ın akıbetinin öğrenilmesi için açılan soruşturmaların halen devam ettiğini söyledi.

Eylem, 5 dakikalık oturma eylemiyle sona erdi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here